Објавени седумте финалисти за Автомобил на годината

Меѓународното жири одбра седум финалисти во изборот за најдобар автомобил на годината.

Жирито одбра седум од вкупно 38 кандидати за престижната награда, а тоа се: Cupra Born, Ford Mustang Mach-E, Hyundai Ioniq 5, Kia EV6, Peugeot 308, Renault Megane E-Tech и Škoda Enyaq. Интересен е фактот што само моделот на Peugeot нема електричен погон.

Ова е сосема различна ситуација од минатогодишната листа кога на листата имаше само два електрични автомобили – Volkswagen ID 3 и Fiat 500 Electric.

За да учествуваат во изборот, моделите мораат да бидат достапни на најмалку 5 европски пазари пред крајот на оваа година.

Жирито е составено од 61 судија од 23 земји, а кандидатите се бираат со гласање. Втората фаза ќе биде одржана наредната година, а најдобриот автомобил ќе биде прогласен на 28 февруари.

Најдобриот автомобил за 2021 \е Toyota Yaris, во 2020 Peugeot 208. Претходно наградите ги освоија Jaguar I-Pace и Volvo XC40.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Авто новости

Кои се најпродаваните автомобили низ Европа?

Read more

Најчести грешки што ги прават купувачите на половни автомобили

Read more

Првпат во историјата се продадени повеќе електрични отколку дизел автомобили

Read more

За секунда уништи автомобил од 2,5 милиони евра

Read more
 

Автомобили

Кои се најпродаваните автомобили низ Европа?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги прават купувачите на половни автомобили

Читај повеќе

Првпат во историјата се продадени повеќе електрични отколку дизел автомобили

Читај повеќе

За секунда уништи автомобил од 2,5 милиони евра

Читај повеќе

Audi презема контрола врз најпрестижниот британски бренд

Читај повеќе
  • play_arrow

Aston Martin го најави „најмоќниот луксузен SUV во светот“

Читај повеќе

Како Италијанците го спасија Volkswagen пред 60 години?

Читај повеќе

Велосипеди пред автомобили? Германците се навикнуваат на новиот сообраќаен знак

Читај повеќе
  • play_arrow

Off-road дуел на теренци: Niva vs Jimny vs Duster

Читај повеќе