Облачно со повремени сончеви периоди и ветер, снег во јужните делови

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени сончеви периоди. Претпладне во јужните делови од земјава ќе има повремени врнежи од снег. Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

Максималната температура ќе се движи од минус 4 до 3 степени.

Во Скопје времето ќе биде умерено облачно со кратки сончеви периоди. Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер. Максималната температура ќе достигне да 0 степени.

Во текот на ноќта и утрово e облачно, a во јужните делови со врнежи од снег. Дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Минималните температури се движеа од -10 во Крушево, -8 Битола и Берово, -6 Крива Паланка, -5 Претор, Дебар и Куманово, -4 Охрид и Прилеп, -3 Тетово и Штип, -2 Петровец и Струмица, -1 Скопје и Демир Капија, до 0 во Дојран.

Во изминативе 24 часа најмногу дожд наврна во Претор и Битола од три литри на квадратен метар.

Висината на на снежната покривка во 7 часот утрово изнесува 32 сантиметри на Попова Шапка, 23 во Битола, 10 во Охрид и Крушево, 8 во Претор, 7 во Маврови Анови, 5 во Берово, 4 во Дебар, 2 во Крива Паланка и Тетово и 1 сантиметар во Пожаране.

Локални врнежи од снег ќе има и утре кон крајот на денот, особено во северните делови. Од понеделник ќе преовладува стабилно и суво време, а до вторник дневните температури во поголем дел од земјава ќе бидат под нулата.

реклама

Гејтс се вакцинираше, но и понатаму носи маска – сака да биде пример

Read more

Хит - електричен автомобил кој чини 4.500 долари

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Македонија

721 нов случаj на COVID-19 од 3.816 тестирања

Read more

Протест против градење висококатници во Ѓорче Петров

Read more

Следните неколку дена ќе се знае кога ќе пристигнат кинеските и руските вакцини, најави Филипче

Read more

Од утре пониски температури од 7 до 10 степени

Read more
 

Вести

Кривични за лица кои на граница прикажале фалсификувани ПЦР тестови

Читај повеќе

721 нов случаj на COVID-19 од 3.816 тестирања

Читај повеќе

Протест против градење висококатници во Ѓорче Петров

Читај повеќе

Тетин се обидел да изврши обљуба врз неговите две внуки

Читај повеќе

Иран: Американските напади на Сирија поттикнуваат тероризам

Читај повеќе

Во Русија почна тестирањето на вакцината Sputnik V Light

Читај повеќе

Контрола во угостителски објект во тетовско, приведени сопственикот и 18 странски државјанки

Читај повеќе

Приведени 18 лица во угостителски објект во Стајковци

Читај повеќе

Во Хрватска потврдени два случаи на јужноафриканскиот сој

Читај повеќе