Обновениот Биг Бен ќе ѕвони за Нова година

Лондон, 30 декември 2019 (МИА) – Лондонскиот Биг Бен, часовник на кулата во Вестминстерската палата, ќе заѕвони на полноќ на 31 декември, првпат по обновувањето на кулата.

Кулата на Елизабета на зградата на британскиот Парламент, висока 96 сантиметри, претставува една од најфотографираните згради во Велика Британија, се реконструираше во последните две години.

Во овој период, фасадата на сите четири страни на часовникот е преработена, стрелките се обоени, а украсите во камен исчистени и обновени.

Дел од скелињата се отстранети во март, кога се потврди дека броевите на часовниците кои некогаш биле црни сега се обоени во сино, која според мислењата на научниците е оригиналната боја.

Уште од кога почна со работа во 2017 година, часовникот ѕвонеше само за важни настани.

Часовникот последен пат ѕвонеше на Денот на сеќавање, празник посветен на примирјето во Првата светска војна, 11 ноември.

Целосната реконструкција на Биг Бен треба да заврши во 2021 година. 

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Свет

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Read more

Орбан: Планот на Трамп за мир во Украина е добро разработен

Read more

Ене го на покривот – нова снимка од атентатот на Трамп: Очевидци покажуваат со прст кон напаѓачот и викаат кон полицијата

Read more

Откриено што правел атентаторот на Трамп пред нападот

Read more
 

Вести

Мемеди: Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен

Читај повеќе

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Читај повеќе

Доларот зајакна, Трамп ги тресе азиските берзи

Читај повеќе

Поради пожарите, пренасочен сообраќајот на неколку делници

Читај повеќе

Во Дубровник соборен е рекорд за температурата на морето

Читај повеќе

Орбан: Планот на Трамп за мир во Украина е добро разработен

Читај повеќе

Oбвинителството испитува неправилности во ЈСП по тврдењата дека автобусот заврши во жардиниера кај Мавровка поради неисправност

Читај повеќе
  • play_arrow

Ене го на покривот – нова снимка од атентатот на Трамп: Очевидци покажуваат со прст кон напаѓачот и викаат кон полицијата

Читај повеќе

Левица: Таравари и Кочубовски да го вклучат црвениот аларм поради екстремните температури

Читај повеќе