Оброк салата со пилешко, беби спанаќ и јагоди

Лесниот оброк салата со пилешко, спанаќ и јагоди е комплетиран со сирење.

Со слатки јагоди, пилешко, спанаќ, сирење и крцкави ореви, ќе ви се допадне оваа лесна оброк салата уште по првиот залак. Со мешавина од слатко и солено, многу е необична, но и освежувачка. Еве како да направите оброк за салата пилешко, беби спанаќ и јагоди.

Потребни состојки:

 • 2 лажици свеж сок од лимон
 • ½ лажичка сенф
 • 30 мл маслиново масло
 • сол
 • бибер
 • 150 гр беби спанаќ
 • 500 гр пилешко бело месо
 • 250 гр јагоди
 • 80 гр ореви
 • ¼ мал црвен кромид
 • 150 гр сирење

Подготовка:

Испечете ги филетите од бело месо и исечкајте ги на тенки ленти. Во голем сад изматете ги сокот од лимон и сенфот. Матејќи полека сипете го маслото додека преливот не се соедини. Зачинете со сол и бибер по вкус. Додадете ги беби спанаќот, пилешкото, тенко сечканите јагодите, сечканите ореви и тенко исечканиот кромид во садот со преливот и измешајте ги да се соединат. Ставете ја салатата на чинии и одозгора посипете со преостанатите ореви и издробено сирење.

Тагови
реклама

Рецепти

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Read more

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Read more

Колач со бел и темен крем: Најкремастиот десерт што можете да го направите

Read more

Сода бикарбоната како замена за прашок за печиво

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
 • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
 • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе