Обвинение против лицето кое пукаше во скопско Бојане

Скопје, 7 октомври 2019 (МИА) – Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен акт против едно лице, кое на 14 септември во скопското село Бојане со истрели од огнено оружје – автоматска пушка и полуавтоматски пиштол што ги поседувал без дозвола, предизвикал значителна опасност за животот на неколку лица кои во тој момент се наоѓале во близина на селскиот бунар.

Обвинителството го товари ова лице дека извршил кривични дела – предизвикување општа опасност и неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи.

– Тој прво започнал вербална и физичка расправија со едно лице. По ова, со полуавтоматски пиштол „Застава М57“ со калибар од 7,62Х25мм, кој го поседувал без дозвола, обвинетиот испукал неколку проектили кон продавницата пред која седеле неговите соселани. Веднаш потоа, влегол во својот дом од каде излегол со автоматска пушка „Застава М70Б1“ со калибар 7,62Х39мм, кое оружје им е забрането на граѓаните. Во дворот тој испукал неколку проектили во воздух. Селаните го пријавиле во полиција, по што лицето било приведено, а оружјето му било одземено, се наведува во соопштението.

Ценејќи дека законските основи заради кои на лицето првично му беше определена мерка притвор и натаму постојат, надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави и посебен предлог за продолжување на мерката притвор за обвинетиот.

реклама

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Во Скопје 24 новозаразени, најмногу од Сарај и од Бутел

Read more

Грција се надева на „глампинг“ – тренд што ќе го спаси туризмот

Read more

Жолта, сина или зелена: Која боја е совршена за спална, а која за дневна соба?

Read more

Хроника

Кривичен суд Скопје донесе пресуди за 723 лица за непочитување на полицискиот час

Read more

Чулев: МВР отвора истраги во кои инволвирани се и функционери

Read more

Кривични пријави за наставници од ОУ „Кузман Шапкарев” кои издале лажни свидетелства

Read more

На регионалниот пат Чашка-Велес се запали и целосно изгоре автомобил во движење

Read more

Вести

Дневен преглед за состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Читај повеќе

Како дел од меѓународната програма за поддршка, NIVEA обезбедува донации на националните организации во Македонија

Читај повеќе

Советот за безбедност во сабота ќе одлучува за вонредната состојба

Читај повеќе

Над 130 лица во Штип ставени во изолација по контактите со заразените текстилни работнички

Читај повеќе

Кривичен суд Скопје донесе пресуди за 723 лица за непочитување на полицискиот час

Читај повеќе

Нинџа: Лица во придружба на ќерката на Митко Чавков ми се закануваа денеска

Читај повеќе

Во Скопје 24 новозаразени, најмногу од Сарај и од Бутел

Читај повеќе

Грција ќе објави листа на земји чии граѓани од 15 јуни ќе може слободно да патуваат во земјата

Читај повеќе