Обвинетите за убиство на Тот изразија жалење за немилиот настан

„Барам од судот да ме казни за она што реално сум го направил, а тоа, според мене, мислам дека и според многу други, секако не е убиство со умисла“, изјави обвинетиот Анџело Ѓоргиевски во завршните зборови за случајот со убиството на хрватскиот ракометар, Денис Тот.

Обвинетиот Ѓоргиевски рече дека во ниеден момент не сакал да го повреди, или како било да му наштети на сега починатиот Денис Тот.

„Воедно, сакам да кажам дека изразувам искрено жалење и жалам за овој немил настан и за сето тоа што се случи, жалам и за загубениот човечки живот. Сакам уште еднаш да потенцирам дека мојата реакција беше во состојба на афект и од страв. Ниту сакав, ниту би го повредил сега починатиот Денис Тот“, рече тој.

Обвинетата Клементина изјави дека останува во целост со завршните зборови на нејзините адвокати и рече дека ѝ е жал за случајот, за кој, како што рече, „во никој случај не сакав да се случи тоа“.

„Многу ми е жал и многу ми е криво за немилиот настан што се случи“, рече обвинетиот Андреј Костовски кој како олеснителна околност го посочи фактот што самиот се пријавил во полициската станица за расветлување на случајот.

Ослободителна пресуда денес побараа и бранителите на обвинетите, додека, јавната обвинителка Тања Трајчевска побара осудителна пресуда.

Процесот го води судијката Елена Илиевска Јосифовиќ. Пресудата ќе биде објавена на 30 ноември. 

Тагови
реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Се огласи и Роналдо

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Хроника

Уапсен велешанец поради напад на поранешна вонбрачна партнерка

Read more

Поведена постапка за сообраќајна несреќа со смртни последици во Скопје

Read more

Вооружен напад во Топанско Поле, запалени банкомати

Read more

Пронајдени 1.250 кутии шверцувани цигари кај грчки државјанин

Read more
 

Вести

Авион со 228 патници принудно слета во Барселона, 28 се обиделе да побегнат

Читај повеќе

Путин: Русија не е луда

Читај повеќе

Илон Маск веќе не е најбогатиот човек во светот

Читај повеќе

Платеничката група Вагнер отвори „центар за пријателство и соработка“ во Србија

Читај повеќе

Талибанците јавно егзекутираа човек за прв пат откако се вратија на власт

Читај повеќе

Уапсен велешанец поради напад на поранешна вонбрачна партнерка

Читај повеќе

Масовни отпуштања во технолошкиот сектор - дали се најава за подлабока криза?

Читај повеќе

Минималната потрошувачка кошничка во ноември 51.714 денари

Читај повеќе

Три опции како Путин ќе одговори на ограничувањето на цената на нафтата

Читај повеќе