Обвинителката побара осудителна пресуда за случајот со убиството на Тот

„Фактот дека оштетениот паднал на асфалтот и бил удиран од страна на обвинетите, додека беспомошно лежел, зборува дека обвинетите имале умисла за извршување на кривичното дело и дека биле свесни дека може да настане штетна последица“, посочи обвинителката Тања Трајчевска во завршните зборови за случајот со убиството на хрватскиот ракометар Денис Тот, кој беше претепан до смрт пред дискотека во Градскиот парк во Скопје

Според обвинителката, оштетениот бил доведен во нерамноправна позиција, бидејќи, како што рече, бил нападнат од тројца кои што му задале удари по виталните делови од телото, во пределот на главата, каде што подоцна се констатирнаи животозагрозувачки повреди.

Таа посочи дека од доказната постапка произлезе дека обвинетите го сториле кривичното дело на начин, време и место како што е опишано во обвинителниот акт и побара од судот да пресуди по однос на истите, имајќи ги предвид сите олеснителни и отежнувачки околности.

Полномошникот на законскиот застапник се приклучи на завршниот збор на обвинителката и предјави оштетно побарување за Игор Тот, Татјана Тот и Борис Тот, за сите соодветно, во износ од 9 милиони денари.

Обвинителството ги гони обвинетите Анџело Ѓоргиевски, Клементина Левковска и Андреј Костовски за кривично дело „убиство“ од член 123 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Согласно обвинителниот акт, обвинетите се товарат дека на 7 април, пред ноќен клуб во Градскиот парк во Скопје, заеднички го лишиле од живот оштетениот Денис Тот.

Процесот го води судијката Елена Илиевска Јосифовиќ, а застапник на обвинението е обвинителката Тања Трајчевска. Судењето продолжи со завршни зборови на одбраната. 

Тагови
реклама

Зеленски со критики до Кличко: Не ја заврши добро работата

Read more

Годишниот хороскоп за 2023 предупредува два хороскопски знаци

Read more

Најстариот актер од серијата „Squid Game“ обвинет за сексуално вознемирување

Read more

Поглед во внатрешноста на најтенкиот облакодер во светот

Read more

Хроника

Пронајден човечки труп на планината Плачковица

Read more

Маж и жена барани со потерници приведени на скопскиот аеродром

Read more

Поради верижна сообраќајка во прекин сообраќајот на патот Делчево – Македонска Каменица

Read more

Повторно оштетен бугарскиот клуб во Охрид

Read more
 

Вести

Почна евакуацијата од Херсон

Читај повеќе

Најстудено во Берово со -7 степени, најтопло во Гевгелија

Читај повеќе

Неисчистените оџаци причина за пожари, обучени само 25 оџачари

Читај повеќе

Зеленски со критики до Кличко: Не ја заврши добро работата

Читај повеќе

Oблачно и ветровито, утре постудено со врнежи од дожд и од снег

Читај повеќе

Путин до мајките на загинатите руски војници: Не жалам што ја почнав војната

Читај повеќе

Приватните превозници нема да возат додека не се реши проблемот

Читај повеќе

Пронајден човечки труп на планината Плачковица

Читај повеќе

Скопска Апелација ја укина првостепената пресуда за „Трезор“

Читај повеќе