Обвинителство: Отворен е предмет и се постапува по случајот со спорниот тендер за радарски систем

Скопје, 18 септември 2019 (МИА) – Oбвинителството за гонење организиран криминал и корупција соопшти дека е отворен предмет и се постапува во врска со случајот со спорниот тендер за набавка на радарски систем.

– По реакциите во јавноста во кои обвинителството се повикува да го расветли случајот со спорниот тендер за набавка на радарскиот систем, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја известува јавноста дека веднаш по објавената аудио-снимка е отворен предмет по допрен глас. Во меѓувреме кон овој предмет е споена и кривичната пријава поднесена од страна на политичка партија. Во август надлежниот јавен обвинител што постапува по предметот до Министерството за внатрешни работи издаде Наредба за прибирање на севкупната документација за предметот, се наведува во соопштението од Обвинителството.

Наредена е и темелна анализа на документацијата, по што обвинителството ќе донесе мериторна јавнообвинителска одлука за понатамошниот тек на постапката.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Read more

Македонија

Во трката за пратеници 1.578 кандидати на 15 коалиции и партии

Read more

Од утре почнува тридневното гласање на предвремените парламентарни избори

Read more

Активни 3.519 случаи на заразени со COVID-19, најмногу во Скопје

Read more

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more

Вести

Задолжителен негативен ковид тест за влез во Грција преку Промахонас од среда

Читај повеќе

Во трката за пратеници 1.578 кандидати на 15 коалиции и партии

Читај повеќе

Од утре почнува тридневното гласање на предвремените парламентарни избори

Читај повеќе

Активни 3.519 случаи на заразени со COVID-19, најмногу во Скопје

Читај повеќе

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Читај повеќе
sonchevo.jpg

Сончево со засилен ветер, од утре пад на температурата за пет степени

Читај повеќе
  • play_arrow

Трет ден протести пред бугарската Влада

Читај повеќе

Чулев ќе побара помош од војската за справување со мигрантите

Читај повеќе

Каква е состојбата со COVID-19 на Балканот?

Читај повеќе