„Очајната домаќинка“ Фелисити Хофман обвинета за мито за упис на факултет

Лос Анџелес, 13 март 2019 (МИА) – Американската глумица Фелисити Хофман е обвинета за давање мито за упис на нејзиното дете на факултет, заедно со уште најмалку 40 лица, зашто, наводно, ги потплатувале тренерите на колеџ и луѓето од центрите за тестирање, за нивните деца да се запишат на најелитните школи во земјата, соопшти обвинителството во Калифорнија.

Митото наводно е вршено преку компанија за прием-консултации, а се работи за случај тежок вкупно околу 25 милиони долари. Во овој скандал се вмешани и универзитети како Јејл, Џорџтаун и Стенфорд.

Обвиненија се покренати против 33 родители, меѓу кои и ТВ ѕвездата Фелисити Хафман, најпозната по улогата на Линет во серијата „Desperate Housewives” и Лори Лаглин од серијата „Full House”, како и против 13-мина тренери и соработници на Вилијам Рик Сингер, сопственик на калифорниската фирма Edge College and Career Network.

Поранешен фудбалски тренер на Универзитетот Јејл признал вина и помогнал да се изгради случај против останатите.

реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Филм & ТВ

Репертоар на Кино Милениум од 22 до 28 октомври 2020

Read more

Метју Меконахи: Под уцена ја изгубив невиноста на 15 години

Read more

Топ 20 актери кои со една улога си ја спасиле кариерата

Read more

Погледнете го трејлерот за „The Life Ahead“ со Софија Лорен

Read more

Сцена

Репертоар на Кино Милениум од 22 до 28 октомври 2020

Читај повеќе

Метју Меконахи: Под уцена ја изгубив невиноста на 15 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 актери кои со една улога си ја спасиле кариерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за „The Life Ahead“ со Софија Лорен

Читај повеќе
  • play_arrow

Не е за луѓе со слабо срце: Избран најстрашниот хорор

Читај повеќе
  • play_arrow

Базиран на вистинска приказна - погледнете го трејлерот за „All My Life“

Читај повеќе

Netflix објави најниски приходи во последните четири години

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за „The Christmas Chronicles 2“ со Курт Расел и Голди Хоун

Читај повеќе

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Читај повеќе