Очајниот Путин ангажира инфлуенсерки во пропагандата за мобилизација

Според британските медиуми, рускиот претседател Владимир Путин регрутирал тајна армија блогери за убавина како очајнички потег во неговата пропагандна војна против Западот.

Откако повика 300.000 мажи да се приклучат во борбата во неговата војна против Украина, во земјата настана вистинско стампедо и многу Руси решија да ги спакуваат куферите и да побегнат.

Руската политика користи атрактивни млади жени во руската кампања на социјалните мрежи, а нивната цел е да ја убедат руската јавност да се придружи на страната на Путин во оваа војна.

Користејќи ќесички со чипс за подобро да ги илустрираат своите тврдења, инфлуенсерките испраќаат двосмислени пораки до јавноста, пишува The Sun.

„Ако земам еден процент од оваа ќесичка, сè уште ја имам целата ќесичка“, вели познатата блогерка Катрина Исаева. „Никој не зборува за мобилизација кога станува збор за статистика. Да ги погледнеме критериумите и ќе видите дека тоа е само еден процент, што не е голема бројка. Да се ​​поддржуваме во ова тешко време“, додава таа, а слично видео со чипс сними и инфлуенсерката Ана Велозелова.

URL

Потсетуваме, повикот на Путин за мобилизација предизвика паника во Русија, па илјадници луѓе почнаа да бегаат и да формираат линии на руските граници со Грузија, Казахстан и Монголија.

реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Чек дис аут

Што се случувало во првите минути од ударот на астероидот што ги збриша диносаурусите?

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

15 –те најстрашни места на планетата Земја

Read more

Трамп се огради од Вест: Тој е сериозно нарушен човек кој по игра на случајот е црнец

Read more
 

Магазин

Кое е најдоброто време за вежбање, ако сакате да слабеете?

Читај повеќе

Четири опасни датуми на кои треба да бидете внимателни во декември

Читај повеќе

Совети за жените кои планираат да забременат

Читај повеќе

Предлог за десерт: Баклава со бадеми и со суво грозје

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случувало во првите минути од ударот на астероидот што ги збриша диносаурусите?

Читај повеќе

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Читај повеќе

Пет митови за ракот на белите дробови во кои не треба да веруваме

Читај повеќе
  • play_arrow

15 –те најстрашни места на планетата Земја

Читај повеќе

Balenciaga се извини за контроверзната кампања што се граничи со детска порнографија

Читај повеќе