Останати спортови

Од 24 февруари по 57-ми пат „Мавровски меморијал“

21. февруари 2020 - 13:14 | МИА

„Мавровски меморијал“ е спортска манифестација која го промовира Маврово, како едно од најубавите туристички атракции во државава. Натпреварот се одржува во спомен на 38-те градители на електро системот Мавровка и 14 храбри граничари, кои го загубија животот во снежната лавина 1956 година.

Оваа година настанот ќе се одржи од 24 до 26 февруари на патеката „Мирна долина“ во Маврово, 57-ми пат по ред.

- Овој настан е во редот на настани кои се на светската мапа за нордиско трчање. И затоа и оваа година ќе се потрудиме да оставиме впечаток на добри домаќини и организатори и да го направиме овој ФИС натпревар еден од најдобро организираните меѓународни настани на Балканот, истакна на денешната прес-конференција директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски.

Тој додаде дека Агенцијата за млади и спорт како и секоја година претходно, така и овој пат, финансиски и логистички ќе ја поддржи организацијата на овој меѓународен, традиционален настан, кој првата реализација ја имаше далечната 1962 година.

На прес-конференцијата зборуваше претседателот на „Мавровскиот меморијал“, Кочо Кирацов, како и селекторот на македонската репрезентација во нордиско трчање Ѓоко Диневски.

Освен македонските претставници, свој настап ќе имаат натпреварувачи од Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Хрватска, Грција, Турција, Бугарија, а за прв пат имаме натпреварувачи од Швајцарија и Русија.

Во извонредно силната конкуренција, нашата репрезентација ќе настапи со 10 натпреварувачи, во чиј состав е секако и нашиот најдобар нордиец Ставре Јада, кој ќе има прилика да го потврди евидентниот напредок утврден на последното светско јуниорско првенство. Обезбеден е пренос од двата натпреварувачки дена на ТВ 24.

Коментирај