УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Од буцкасто бебе во прегратките на Меси до фудбалска слава: Кој е ЕУРО рекордерот Ламин Јамал?

Без разлика дали тоа била „судбоносна средба“ или нешто друго, сѐ уште голобрадиот Ламин Јамал, кому сите му предвидуваат грандиозна фудбалска кариера, дури и како бебе се гледал очи во очи со еден од најдобрите играчи во светот на сите времиња, Лионел Меси.

Со 16 години и 362 дена, најмладиот стрелец во историјата на ЕУРО, со само неколку месеци живот се нашол во прегратките на Лео, легендата на Барселона, веројатно за потребите на некоја реклама, го бањал во када, така што архиварите од социјалните мрежи ја пронајдоа таа фотографија и ја направија вирална по неговиот прекрасен гол за Шпанија во полуфиналето на ЕУРО 2024.

Како „доказ“ дека чудесниот Аргентинец истурил „магичен прав“ врз својот потенцијален наследник во дресот на каталонскиот великан, затоа што синот на Мароканец и на поранешна жителка на Екваторијална Гвинеја, како и познатиот Аргентинец помина низ младинска школа на клубот од „Камп Ноу“. Само што Јамал ​​бил запишан во неа пред да наполни 6 години, откако семејството се преселило од Гранољерс.

Неверојатното дете на Ла Масија со џиновски чекори се пробивало низ категориите, предизвикувајќи ги сите тренери со својот неисцрпен талент и неверојатна зрелост, во секоја од возрасните категории, па поранешниот стратег на сениорскиот тим, Чави, го покани да тренира со „старите“ во септември 2022 година. 

Го направи тоа без страв, гладен за знаење и желен за докажување, поради што чекаше само до 29 април 2023 година за да дебитира, кога го замени Гави во 83. минута од мечот со Бетис. Како петти најмлад играч во историјата на Ла Лига, со 15 години, 9 месеци и 16 дена, односно најмладиот дебитант - првотимецот на Барселона, успеа да упати еден удар кон голот.

После тоа, работите се одвиваа како на филмска лента... Се најде во почетниот тим на 20 август 2023 година против Кадис, но таквото деби не му донесе убави спомени, туку важна лекција, бидејќи беше исклучен по само 5 минути на теренот. Како одличен ученик беше прогласен за играч на натпреварот во следната стартна можност против Виљареал, кога им асистираше на Гави и Левандовски.

За таа и други одлични партии беше награден со „огнено крштевање“ во Лигата на шампионите на 19 септември против Антверпен, што само уште повеќе ја подигна неговата пазарна цена. И тоа ги натера љубителите од цела Европа да почнат да го ловат неговиот потпис, но Пари Сен-Жермен и другите висат во таа мисија, бидејќи Јамал ​​избра да го продолжи договорот до 2026 година.

Со откупна клаузула од 1.000.000.000 евра. Дека Барса има „златна кокошка“ во своите редови докажува и неговото прво место во стартните 11 во Лигата на шампионите против Порто на 8 октомври, првиот гол во Ла Лига во ремито со Гранада, нешто подоцна, настапот во Ел Класико против вечниот ривал Реал на 28 октомври.

Наградата Златно момче за најдобар млад играч во Европа дојде како логичен след на настаните, иако мораше да ја пропушти церемонијата поради обврски во редовното училиште. Предкоманда и во сениорската репрезентација, исто така. А, дека тренерот Луис де ла Фуенте беше во право кога го однесе на ЕУРО и му даде добра минутажа во Германија, тоа го докажа со соборувањето на споменатиот рекорд во мечот за финалето.

Remote video URL

Тоа беше 13-ти настап во сениорската селекција на момчето со палавата насмевка, забележано и како најмлад стрелец во дресот на „Црвената фурија“ досега, што го направи на голеадата против Грузија на 8 септември 2023 година. И додека целиот свет му се восхитува и му се поклонува на детето со 37 клупски настапи и 5 гола, тој реагира на пофалбите со фасцинантна смиреност и скромност, среќен што оваа сабота ќе го прослави својот 17-ти роденден во Германија. 

Само славата, медиумите, спонзорите, социјалните мрежи... да не го земат под своја закрила, да го успорат или целосно да му го расипат понатамошниот лет до фудбалските космички височини. Бидејќи, со добро здравје, ако продолжи да работи на себе и тренерите мудро го поттикнуваат неговиот развој, најмладиот стартер во аналите на ЕУРО  еден ден може да застане покрај Меси. Или дури и да ја засени славата на нереалниот Аргентинец.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Фудбал

ВАР офсајд на венецуелски начин

Read more

Бордо исфрлен во третата лига

Read more

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Read more

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

ВАР офсајд на венецуелски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку се удобни картонските кревети во Париз? Австралиските тенисерки први ги испробаа

Читај повеќе

Бордо исфрлен во третата лига

Читај повеќе

Снуп Дог ќе го носи факелот на отворањето на Олимписките игри

Читај повеќе

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Читај повеќе

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Читај повеќе

Енди Мареј најави крај на кариерата

Читај повеќе

Меси уште не е подготвен, го пропушта Ол-стар натпреварот

Читај повеќе
  • play_arrow

Феноменален финиш на Леброн за победа на САД против светските шампиони

Читај повеќе