Од Европа до Азија - поглед во најубавите улици во светот

Секоја улица и секој град имаат свој шарм, а CNN одлучи да ги преброи најубавите улици од Европа до Азија. Некои од нив ги красат огромни облакодери, мостови, додека други можат да се пофалат со прекрасни пејсажи.

Улицата Џинли, Ченду, Кина

Дрвените куќи и пазарите во традиционален стил, полни со црвени лампиони и традиционални натписи помагаат најголемата туристичка атракција да изгледа совршено.

Оваа улица е стара околу 1.800 години, што ја прави една од најстарите улици во оваа провинција.

Авенија Конвент, Харлем, Њујорк

Њујорк има прекрасни улици, но Конверт се издвојува со ниските згради и тротоари кои се полни со дрвја.

Улицата Ломбард во Сан Франциско е позната по необичните сокачиња и е една од омилените туристички атракции.

Каминито, Ла Бока, Буенос Аирес, Аргентина

Каминито е најживописната улица во Буенос Аирес, a нејзиното име значи „мал пат/мала уличка“.

Каминито е уличен музеј, а неговите сини, жолти и зелени површини се насликани со уметнички слики од локалните уметници.

Патот на Филозофот, Кјото, Јапонија

Оваа улица е една од најпосетените улици во Јапонија поради прекрасните дрвја со цреши. Најубаво е да се прошетате низ оваа улица на почетокот на април.

Улицата е наречена по Нисиди Китара, филозофот кој секојдневно медитирал на оваа улица.

Миконос, Грција

Шетајќи по островот Миконос ќе го пронајдете својот мир. Улиците се опкружени со продавници и куќи со сини тераси и прекрасни дрвја.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Живот

3.000 евра за милениче: Пандемијата ја зголеми побарувачката за расни кучиња

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

5 работи кои пандемијата ги промени во нашите животи

Read more

Шокантна трансформација на актер пред и по негово отрезнување

Read more

Магазин

3.000 евра за милениче: Пандемијата ја зголеми побарувачката за расни кучиња

Читај повеќе

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Читај повеќе

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Пилешки прсти со KFC шмек

Читај повеќе

5 работи кои пандемијата ги промени во нашите животи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудо на архитектурата: Куќа која изгледа како ѕвезда што експлодира

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Читај повеќе
  • play_arrow

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Читај повеќе