Од идниот месец зголемени плати за пет отсто за вработените во градинките

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Од октомври годинава околу 4.200 вработени во претшколските установи ќе добијат плати зголемени за пет отсто.

За таа цел, како што соопшти владината прес-служба, Владата го задолжи Министерството за труд и социјална политика, почнувајќи од месец септември 2018 година, да ги изврши подготовките за исплата на плата која ќе биде исплатена во месец октомври 2018 година, линеарно зголемена за 5 отсто на коефициентите кои се во примена и да го реализира зголемувањето на платите за вработените во детските градинки согласно обезбедените средства во Буџетот за 2018 година.

Со оваа мерка на Владата, која е дел од Информацијата за зголемување на коефициентите на сложеност на работите во јавните установи за деца-детски градинки во 2018 година, усвоена на денешната 89. владина седница ќе бидат опфатени повеќе од 4.200 вработени во предшколското воспитување.

реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Филипче: Не очекуваме поголем наплив на пациенти за прием во болница

Read more

Македонија

ДИК прифати нови барања за набљудување на изборите

Read more

Остануваат средства за уште 4.000 апликации за субвенции за инвертери

Read more

„Зелена лупа“ поднесе иницијатива за одговорност на тројца судии од Апелацискиот суд

Read more

Филипче: Не очекуваме поголем наплив на пациенти за прием во болница

Read more

Вести

ДИК прифати нови барања за набљудување на изборите

Читај повеќе
  • play_arrow

Градоначалникот на Сеул кој се самоуби бил обвинет за сексуална злоупотреба

Читај повеќе

Скопјанец под истрага за убиство на вонбрачната сопруга

Читај повеќе

Четирипати повеќе заразени туристи на Промахонас отколку на аеродромот во Атина

Читај повеќе

Остануваат средства за уште 4.000 апликации за субвенции за инвертери

Читај повеќе

„Зелена лупа“ поднесе иницијатива за одговорност на тројца судии од Апелацискиот суд

Читај повеќе
  • play_arrow

Филипче: Не очекуваме поголем наплив на пациенти за прием во болница

Читај повеќе

Италијанка била чувана под клуч и принудувана на брак со скопјанец

Читај повеќе

Ново поскапување на горивата од полноќ

Читај повеќе