Од играчка-плачка: Стерлинг го фатил Гомез за врат, суспендиран е од репрезентација

Англискиот репрезентативец Рахим Стерлинг има лоша репутација на избувлив и не многу коректен играч. Ваквиот имиџ го потврди и на неодамнешното дерби меѓу неговиот Манчестер Сити и Ливерпул.

На големото дерби имаше неколку жестоки дуели, а еден од нив беше меѓу Стерлинг и неговиот колега од репрезентацијата на Англија Џо Гомез, од редовите на Ливерпул.

Двајцата се препираа на теренот, но нивните соиграчи и главниот судија ја смирија ситуацијата.

Но, приказната не заврши тука.

Стерлинг денеска призна дека „емоциите го надвладеале“ кога го фатил Гомез за врат во препирка што се случила во кантината на стадионот SGP на средба на репрезентацијата.

Стерлинг „агресивно реагирал на љубезното поздравување на Гомез“ кој му дошол одзади и се наведнал да му пушти рака. Напаѓачот на Сити го фатил за врат играчот на Ливерпул, а откако колегите сфатиле дека „Стерлинг изгубил контрола“ и дека „не станува збор за пријателски поздрав“, ги разделиле, објави The Daily Mail.

Поради овој инцидент, Стерлинг е суспендиран и нема да игра на мечот против Црна Гора во четврток, за квалификациите за Еуро 2020.

Стерлинг, кој порано играше за Ливерпул, се огласи на социјалните мрежи за инцидентот.

„Играме во спорт каде емоциите се на високо ниво и машки ќе признаам дека емоциите ме надвладеаја“, напиша тој на Instagram.

Фудбалската асоцијација на Англија вчеравечер излезе со соопштение во кое потврдува дека Стерлинг „нема да биде повикан за натпреварот во четврток за квалификациите за Еуро 2020 против Црна Гора, како резултат на недолично однесување во простории на стадионот. Стерлинг останува дел од репрезентацијата.“

Англискиот селектор Герет Саутгејт наводно разговарал со двајцата фудбалери посебно и побарал единство во националниот тим и тргање на клупските емоции на страна.

реклама

Фудбал

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Read more

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Read more

Зидан: Трпение и тимски дух нѐ доведоа каде што сме

Read more

Несторовски со гол донесе победа над Рома

Read more

Спорт

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Читај повеќе

Таткото на Хабиб почина од компликации од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан: Трпение и тимски дух нѐ доведоа каде што сме

Читај повеќе
  • play_arrow

Несторовски со гол донесе победа над Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Сити го прегази немотивираниот Ливерпул

Читај повеќе

Лазаров: Ќе останам во спортот како тренер

Читај повеќе

Ибра го напушта Милан – се враќа во Шведска

Читај повеќе

Ролан Гарос ќе прима по 20.000 гледачи на ден

Читај повеќе