Од кој книжевен жанр писателите најмногу заработуваат?

Дали знаете кој книжевен жанр носи најголема заработка?

Обично сите се фокусираме на книгите или кои се најчитани книги во текот на годината, но никогаш не размислуваме за тоа кој жанр носи најмногу пари.

Многу фактори влијаат на тоа, дури и изборот на жанр ја одредува висината на заработка. Според истражувањата, овие пет книжевни жанрови се најпрофитабилни:

1. Романса/еротика – 1,5 милијарди долари годишно

По успехот на „Fifty Shades of Grey“ еротската трилогија и бројот на книги напишани од писатели како Даниел Стил, воопшто не е изненадување дека писателите нај,многу заработуваат од љубовни и еротски книги.

2. Крими и мистерии – 729 милиони годишно

Нема ништо како возбудата од напнат и мрачен трилер кој цело време ве држи во незнаење. Затоа не е ни чудно што Агата Кристи заработи толку многу пари пишувајќи крими приказни.

3. Религиозни книги и популарна психологија – 720 милиони долари годишно

Сите понекогаш имаме моменти кога сме се нашле на дното и потребно ни е нешто да не турне напред. Од религиозни текстови до инспиративни книги за самопомош овој жанр доста се продава.

4. Научна фантастика и фантазија – 590,2 милиони долари годишно

Вампири, вештерки, роботи, можностите се неограничени. Луѓето сакаат да бегаат од реалноста и да се внесат во измислени светови.

5. Хорор – 79,6 милиони

Иако мене лично овој жанр не ми е омилен, си заслужува место на листава. Погледнете го само Стивен Кинг и како неговите книги добија филмска екранизација. Ќе сфатите дека невозможно е, а да не се живее убаво од хорор книги. Но, ни хорорите со Дракула и Франкенштајн никогаш нема да излезат од мода, за нив постојат безброј приказни кои луѓето едноставно ги обожуваат.

Кој е вашиот омилен жанр?

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Книги

10 цитати за животот од Харуки Мураками

Read more

Што можат децата да научат од ликот на Хари Потер?

Read more

Научно објаснето: Еве како читањето го менува мозокот

Read more

Од кој книжевен жанр писателите најмногу заработуваат?

Read more
 

Магазин

Искрен и отворен: Со овој хороскопски знак секогаш знаете на што сте

Читај повеќе

Село во кое може да живеете само ако сте оперирале слепо црево

Читај повеќе

Истражување покажа: Мажите со маска на лицето делуваат попривлечно

Читај повеќе

10 цитати за животот од Харуки Мураками

Читај повеќе

Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Читај повеќе

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Читај повеќе

Во 113 година од животот почина најстариот маж во светот

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Читај повеќе

Пет витамини и минерали важни во текот на зимските месеци

Читај повеќе