Од „корона-фри“ Црна Гора стана земја со најмногу активни случаи на коронавирус во регионот

Откако црногорскиот Институт за јавно здравје вчера ги внесе резултатите од 2.000 тестови во системот, кои претходно беа испратени во Германија за анализа поради малиот капацитет на лабораториите во земјата, Црна Гора од „корона-фри“ стана државата со најмногу активни случаи на коронавирус во регионот, пренесува Хина.

Тие резултати покажаа дека 475 од 2.000 анализирани тестови  во Германија биле позитивни на коронавирус, а кога биле додадени 66 позитивни случаи потврдени во црногорските лаборатории, добиени се вкупно 1.453 активни случаи или 231 активен случај на 100.000 население.

Црногорските медиуми објавија дека во Република Северна Македонија има 167 случаи на 100.000 жители, 109 во БиХ, 66 во Србија, 52 во Албанија, 28 во Хрватска и 13 на 100.000 во Словенија.

Шефот на црногорското Национално координативно тело за инфективни болести, Милутин Симовиќ, изјави дека нема да се преземаат драстични мерки, како што беа оние од првиот бран, кога граѓаните остануваа во своите домови, а полицискиот час беше во сила по 19 часот.

-Сега излегуваме за да работиме, затоа што и со економијата се брани јавното здравство, рече Симовиќ, додавајќи дека ова е сега друг начин на живот со епидемија, при кој „излегуваме од домовите, одиме на работа, но сепак толку многу треба да се редуцира, треба да се дистанцираме, да бидеме поодговорни и дисциплинирани “.

Инаку, по анализата на епидемиолошката ситуација, синоќа е констатирано дека значителен дел од новозаболените се во главниот град на Црна Гора, каде живеат 200 илјади луѓе, или третина од вкупното население во земјата. Во Подгорица во моментов има 553 активни случаи на коронавирус.

Во првиот бран од епидемијата на коронавирус во Црна Гора, беа заразени 324 лица, или речиси пет пати помалку отколку во вториот бран, кој започна во средината на јуни. Претходно, Црна Гора се прогласи за прва „корона-фри“ држава во Европа, прогласи крајот на епидемијата и ги отвори своите граници.

Вкупниот број на смртни случаи е 26, од кои во првиот бран починаа девет лица, а во вториот 16.

реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Регион

Зголемен бројот на новозаразени во Грција, рекорден во Албанија

Read more

Во Санџак осамна албанско знаме, интервенираше српската војска

Read more

Задолжителна маска и на палубите на бродовите и траектите во Грција

Read more

Во екот на сезоната во Црна Гора има 92 проценти помалку туристи

Read more

Вести

Почна трката за формирање Влада

Читај повеќе

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против COVID-19 во Охрид

Читај повеќе

Во експлозијата во Бејрут загинаа повеќе од 100 луѓе, а околу 4.000 се повредени

Читај повеќе

Собранието конституирано, претседателот на десетиот состав ќе се избере кога ќе се создават услови

Читај повеќе

До крајот на неделава нестабилно со локални поројни врнежи

Читај повеќе

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Силна експлозија во Бејрут, десет загинати, стотици повредени

Читај повеќе

ДИК не извршила тестирање на софтверскиот систем за парламентарните избори 2020

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе