Од коронавирусот во светот починаа 3.000 здравствени работници

Б.С.Б.
/ 14.07.2020 / 21:08

Организацијата за човечки права Amnesty International соопшти дека 3.000 здравствени работници починале од последици на COVID-19 низ светот, предупредувајќи на лошите услови за работа во кои работат, ниската плата, долгото работно време и насилството кое го трпат.

Во извештајот на организацијата е наведено дека во Русија починале најголем број од здравствените работници, вкупно 545. Малку помала е бројката во Велика Британија, вкупно 540. Потоа следат САД со 507 починати здравствени работници.

„Пандемијата со COVID-19 се влошува во целиот свет. Апелираме властите сериозно да ги сфатат сите здравствени и други есенцијални работници. Многу е вознемирувачки да видите како властите ги казнуваат работниците кои се незадоволни од условите за работа и на кои им е загрозен животот“, изјави Санита Амбаст од Amnesty International.

Во Бразил починаа 351 здравствен работник, а во Мексико и во други латиноамерикански земји 248.

На социјалните мрежи често може да се видат апели на доктори и медицински сестри кои укажуваат во какви услови работат. Властите се на удар на критики бидејќи не обезбедиле доволно заштитна опрема.

реклама

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Видра скокна на брод бегајќи од орка кит

Read more

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Read more

Свет

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Read more

Џонсон бара зачувување на „силата и магијата“ на Обединетото Кралство

Read more

Вести

Активни 3.327 случаи со COVID-19, нема оправдување за тие кои не носат маска

Читај повеќе

Сончево со умерена облачност, температури до 35°C

Читај повеќе

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

Читај повеќе

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

Читај повеќе

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Читај повеќе

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Читај повеќе

109 нови случаи на COVID-19, еден починат

Читај повеќе