Од почетокот на пандемијата во светот починаа над 750.000 луѓе

Според најновите податоци, во светот со  новиот коронавирус се заразени 21.030.489 луѓе.

Еден милион луѓе се инфицирани само за три дена, бидејќи дваесетиот милион е забележан на 10 август.

Од почетокот на пандемијата од последици од COVID-19 починаа над 750.000 луѓе, а оздравеле речиси 14 милиони луѓе. Во моментот активни случаи се околу 6,5 милиони, а 64.000 се во критична состојба.

Најпогодени земји од пандемијата се САД, Бразил и Индија, кои бројат повеќемилионски случаи, а потоа следат Русија, Јужна Африка, Мексико и Перу. 

реклама

Свет

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Ердоган: Азербејџан мораше да ги земе работите во свои раце

Read more

Баку: Имаме одговор доколку Ереван го употреби ракетниот систем „Искaндер“

Read more

Меркел: Бројот на заразени во Германија би можел да биде 19.200 дневно

Read more

Вести

Филипче: За кратко време ќе имаме брзи тестови за COVID-19, достапни ќе бидат во болниците и на граничните премини

Читај повеќе

Ако финансиската поддршка не стигне до работниците ќе следат кривични пријави, предупреди премиерот

Читај повеќе

Заев: Прашањето за Гоце Делчев треба да го решава Мешовитата комисија

Читај повеќе

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Ердоган: Азербејџан мораше да ги земе работите во свои раце

Читај повеќе

Баку: Имаме одговор доколку Ереван го употреби ракетниот систем „Искaндер“

Читај повеќе

Гордана Јанкулоска упатена во КПУ Идризово за случајот „Тенк”

Читај повеќе

Меркел: Бројот на заразени во Германија би можел да биде 19.200 дневно

Читај повеќе

Клуге: СЗО сѐ уште не знае дали коронавирусот настанал по природен пат

Читај повеќе