Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,9 % во однос на одлуката од 15.09.2023 година.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување во просек: кај бензините 0,225%, кај дизелот 1,906% , кај екстра-лесното масло 1,619% и кај мазутот зголемувањето е 1,445%.

Од 19.09.2023 година, од 0:01 часот, максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

моторен бензин евросупер БС-95 – 90,50 (денари/литар)

моторен бензин евросупер БС-98 - 92,50 (денара/литар)

дизел-гориво евродизел БС (Д-Е V) – 87,00 (денари/литар)

масло за горење екстра-лесно 1 (ЕЛ-1) – 86,00 (денари/литар)

мазут М-1 НС – 48,268 (денари/килограм)

Малопродажната цена на бензинот евросупер БС-95 се зголемува 0,50 денари/л, а малопродажната цена на бензинот евросупер БС-98 не се менува.

Малопродажните цени на евродизелот (Д-Е V) и на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат 1,00 денар/л.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува 0,964 денари/кг и сега ќе изнесува 48,268 денари/кг.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е понизок 0,042 %.

реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Македонија

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Не сообраќаат возови на релација Скопје–Битола, изгореа 1.000 прага од пругата

Read more

Нови цени на горивата од полноќ

Read more

Нов протест за случајот на Онкологија: Правда за жртвите мора да има

Read more
 

Вести

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Читај повеќе
  • play_arrow

Нацист од Втората светска војна доби овации од Зеленски и Трудо

Читај повеќе

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Читај повеќе

Не сообраќаат возови на релација Скопје–Битола, изгореа 1.000 прага од пругата

Читај повеќе

Осуденици од Идризово тврдат дека затворски полицајци ги уценуваат

Читај повеќе

Нови цени на горивата од полноќ

Читај повеќе

Нов протест за случајот на Онкологија: Правда за жртвите мора да има

Читај повеќе

Отскочна даска #2: Дарија Јовановска избрана да чита на отворањето на Скопскиот поетски фестивал

Читај повеќе

46-годишна жена до смрт избодена во Кочани

Читај повеќе