Од полноќ поевтинува бензинот, поскапува дизелот

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,16% во однос на одлуката од 20 мај.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за 1,492 отсто, кај дизелот има зголемување за 0,845%, кај екстра лесното масло зголемувањето е за 0,513% и кај мазутот намалувањето е за 0,164%.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е понизок за 0,333%

Од 28.5.2024 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

  • моторен бензин Еуросупер БС – 95 82,50 (ден/л)
  • моторен бензин Еуросупер БС – 98 84,50 (ден/л)
  • дизел гориво Еуродизел БС (Д-Е V) 73,50 (ден/л)
  • масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 73,00 (ден/л)
  • мазут М-1 НС 42,453 (ден/кг)

Малопродажната цена на бензинот Еуросупер БС-95 се намалува за 0,50 денари/литар, додека онаа на бензинот Еуросупер БС-98 се намалува за 1,00 денар/литар.

Малопродажните цени на Еуродизел (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,50 денари/литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,176 денари/килограм и сега изнесува 42,453 денари/килограм.

Напоменуваме дека ова се максималните цени на нафтените деривати од 0:01 часот на 28 мај. Трговците на големо и трговците на мало со нафтени деривати и горива за транспорт можат да ги формираат цените на одделни нафтени деривати и горива за транспорт и пониско од највисоките утврдени цени.

реклама

Македонија

Во недела посебен режим на сообраќај во Oпштина Илинден поради велосипедска трка

Read more

Бесплатни прегледи на бенки и промени на кожата денес во Градски парк во Скопје

Read more

Сончево и топло време со мала облачност

Read more

Само условно осудени седумте лица кои упаднаа во М-НАВ

Read more
 

Вести

Во недела посебен режим на сообраќај во Oпштина Илинден поради велосипедска трка

Читај повеќе

Возач на Audi побегнал откако удрил во велосипедист и тешко го повредил

Читај повеќе
  • filter

На Прилеп му треба нова театарска зграда!

Читај повеќе
  • play_arrow

Израел со средновековно оружје го напаѓа Хезболах

Читај повеќе

Фолклорни игри под Шара во Тетово

Читај повеќе

Додик: Босна и Херцеговина е последната колонија во Европа

Читај повеќе

Црна дупка на театарот Антон Панов од Струмица – најдобра претстава, 7 награди за Иванов на МНТ на 58. МТФ Војдан Чернодрински

Читај повеќе

Бесплатни прегледи на бенки и промени на кожата денес во Градски парк во Скопје

Читај повеќе

Во Скопје се вози и без возачка дозвола, МВР за еден ден напиша 132 казни

Читај повеќе