Од полноќ поскапуваат бензините

Од полноќ малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 2,00 ден/лит, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија.

Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) и на Мазутот М-1 НС остануваат непроменети.

Од 27.05.2023 година од 0:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин Еуросупер БС-95 - 80,50 (денари/литар)

Моторен бензин Еуросупер БС-98 - 82,50 (денари/литар)

Дизел гориво Еуродизел БС (Д-Е V) - 69,00 (денари/литар)

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) - 67,50 (денари/литар)

Мазут М-1 НС - 39,433 (денари/килограм)

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување во просек: кај бензините за 3,835%, кај дизелот за 0,204%, кај екстра лесното масло за 0,388% и кај мазутот зголемувањето е за 1,403%.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е повисок за 0,54%.

реклама

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Македонија

Претпладне сончево, попладне наместа нестабилно со пороен дожд и грмежи

Read more

Таравари почна со разрешувања на клиниките – први на удар економските директори

Read more

Нови цени на горивата од полноќ

Read more

(Видео) Примопредавање во Владата: Мицкоски ја презеде премиерската функција

Read more
 

Вести

Бугарски политичар: Опасна е насоката во која политичкото раководство ја турка Северна Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна изградбата на најдолгиот подводен тунел во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Пропагандистот на Путин ја нарече Србија „последна к*рва“

Читај повеќе

Макрон: Ако победи екстремната десница на изборите, ќе има граѓанска војна во Франција

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавени првите снимки со Џулијан Асанж на слобода

Читај повеќе

Руски воен брод изведе вежби во Атлантскиот Океан

Читај повеќе

Градската библиотека во Скопје ќе ја промовира „Антологија на иднината“

Читај повеќе

Цените на нафтата над 85 долари

Читај повеќе

Националниот џез оркестар со три концерти во Хрватска заедно со Рамбо Амадеус

Читај повеќе