ЛА ЛИГА 2019/20

Од Реал Мадрид и Барселона се бара да договорат нов датум за Ел Класико

Мадрид, 22 октомври 2019 (МИА) – Новиот датум за натпреварот од 10. коло од шампионатот на Шпанија помеѓу Барселона и Реал Мадрид сè уште не е утврден, пренесуваат шпанските медиуми. Средбата требаше да се одржи на 26 октомври, но поради протестите во Каталонија, беше одложена на неодредено време.

Според Marca, комитет на Шпанската фудбалска федерација сè уште не е во можност да одреди нов датум. Федерацијата побара од клубовите да постигнат договор за ова прашање, но досега не успеаја.

Ла Лига смета дека 4 декември е најпосакуваниот датум за Ел Класико. Претходно беше објавено дека дуелот може да се случи на 18 декември, но натпреварите од Купот на Шпанија ќе се играат во истиот ден.

Во исто време, Барса и Реал Мадрид се согласија да играат на 18 декември, но тоа не ѝ одговара на Лигата.

реклама

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Read more

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Read more

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Read more

Фудбал

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Read more

Де Роси ќе биде тренер на Фиорентина

Read more

Корона криза во Реал Мадрид: Нема бонуси за освоени трофеи

Read more

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Read more

Спорт

  • play_arrow

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Читај повеќе

Де Роси ќе биде тренер на Фиорентина

Читај повеќе

Корона криза во Реал Мадрид: Нема бонуси за освоени трофеи

Читај повеќе

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Читај повеќе

Таткото на Хабиб почина од компликации од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан: Трпение и тимски дух нѐ доведоа каде што сме

Читај повеќе
  • play_arrow

Несторовски со гол донесе победа над Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Сити го прегази немотивираниот Ливерпул

Читај повеќе