Од сите агли: BMW го претстави X6 од третата генерација

Новиот (и поголем) Coupe SUV на BMW доаѓа со поголема моќност и повеќе техника, а на купувачите најверојатно ќе им се допадне можноста за осветлување на маската на ладилникот на новиот X6.

Занован на платформата по која беше правен и визуелно поконвенционалниот модел X5, новиот BMW X6 ќе се нуди во комбинација со два бензински и два дизел мотори.

Основниот бензински трилитарски шестцилиндарски мотор е задолжен за моќноста на моделот X6 xDrive40i, а моторот носи 340 коњски сили и максимален вртежен момент од 450 Nm.

X6 xDrive40i од 0 до 100 км/ч забрзува за 5,5 секунди и развива 250 км/ч.

Зад ознаката X6 M50i се крие значително помоќна бензинска верзија што ја движи 4,4-литарски V8 мотор со моќност од 530 коњски сили и максимален вртежен момент од 750 Nm.

Тоа е доволно моделот што има опција да влече приколка од 3.265 килограми да постигне забрзување од 0 до 100 км/ч за 4,3 секунди и да развие (електронски ограничени) 250 км/ч.

За купувачите од Европа кои се љубители на дизел тука се верзиите xDrive30d и M50d.

Послабата дизел опција за X6 има трилитарски шестцилиндарски мотор што развива 265 кс и максимален вртежен момент од 620 Nm.

Зад ознаката M50d со иста конфигурација на моторот, BMW нуди 400 кс и максимален вртежен момент од 760 Nm.

BMW ќе го произведува новиот X6 во фабриката во САД.

Цената на основниот модел за тамошните купувачи ќе изнесува 64.300 долари, а цените за Европа уште не се објавени.

реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Безос продаде милион акции на Amazon за 3,1 милијарда долари

Read more

Авто новости

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Read more

Sony ќе тестира електричен автомобил

Read more

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Read more

Поглед во освежениот BMW M5

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе

Mitsubishi прекинува со испораката на нови модели во Европа

Читај повеќе

Најавен новиот Rolls-Royce Ghost

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Mercedes-AMG GT R Pro

Читај повеќе