Од солзи до смеа на егзибицискиот натпревар: Болт на носилки, комедија во режија на братот на Фјури

На стадионот „Стемфорд Бриџ“ во Лондон во неделата вечерта се одигра фудбалскиот натпревар Soccer Aid помеѓу Англија и Остатокот од светот. Англија победи со 6:3, а на домашниот терен на Челси се појавија многу познати фаци.

Френк Лампард, Хари Реднап, Роби Вилијамс, Вик МекКлур, Дејвид Џејмс, Џил Скот, Џермејн Дефоу, Џо Кол, Тио Волкот, Мо Фарах и други играа за Англија, додека во тимот на Остатокот од светот беа Маурисио Почетино, Усеин Болт, Хесус Перес, Еден Азар, Томи Фјури, Роберто Карлос, Џон Оби Микел, Петр Чех, Алесандро Дел Пјеро, Патрис Евра и други.

Натпреварот заврши лошо за најбрзиот човек на сите времиња, Усеин Болт, рекордерот во трката на 100 метри со време од 9,58 секунди.

Спринтерот од Јамајка на овој меч се здоби со тешка повреда на ахиловата тетива, поради што беше изнесен од теренот на носилки.

Подоцна објави фотографија на која е облечен во ортопедска чизма

Азар најдобро се претстави пред публиката, што и се очекуваше откако неодамна ја заврши кариерата, а сите ги воодушеви со голот постигнат од слободен удар, кога го матираше Дејвид Џејмс.

На сите на стадионот, а потоа и на социјалните мрежи им се насмеа познатиот непоразен боксер Томи Фјури (10-0), помладиот брат на Тајсон Фјури, кој очигледно не е добро упатен во фудбалските правила.

Затоа предизвика вистинска комедија при фрлањето на топката од аут во игра, кога ја фрла со рацете под појасот, како во американскиот фудбал. Исто така, хит видео на интернет е она каде што ја промашува целата топка во обид да упати удар кон голот.

Покрај Болт, повреден е и актерот Емет Сканлан, кој се здоби со повреда на препоните, а тој призна дека никогаш во животот не играл фудбал.

Soccer Aid соопшти дека на овој хуманитарен натпревар собрале повеќе од 15 милиони евра, што се пари кои ќе бидат наменети за добротворни цели, а од 2006 година, од своето постоење, оваа фондација инкасирала вкупно 110 милиони евра за најзагрозените.

Тагови
реклама

Фудбал

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Read more

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Read more

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Read more

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Read more
 

Спорт

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Читај повеќе

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Вест стана логото на НБА?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Читај повеќе

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Читај повеќе

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Читај повеќе