Од светото тројство на Реал остана само Модриќ: Што ќе прави Анчелоти?

Тони Крос вчера потврди дека ќе се збогува со Реал Мадрид по оваа сезона, а од фудбалот по Европското првенство.

Тоа предизвика шок кај навивачите на Реал и љубителите на фудбалот, а шпанските медиуми се преполни со написи за пензионирањето на одличниот германски играч за врска. Некои од нив го поставуваат прашањето што следува за мадридскиот гигант.

„Анчелоти го мачи главоболка поради неговото заминување, сега треба да го поправи планот за следната сезона. Без Германецот има три опции и три системи“, објави AS, истакнувајќи го Германецот како најдобар додавач во последните години во најсилниот европски лиги. Неговата просечна прецизност при додавање на топката е 94,66 проценти.

Со оглед на тоа дека Крос, Касемиро и Лука Модриќ го сочинуваа Светото тројство на Реал во средниот ред и беа двигатели на успехот на Мадрид, се забележува дека Анчелоти мораше да го промени системот на игра со заминувањето на Бразилецот и дека ќе треба да го направи тоа повторно.

Модриќ и Крос играа малку заедно оваа сезона

„Откако си замина Касемиро, Анчелоти избегна истовремено да ги стави Крос и Модриќ во средниот ред (само 7 пати во 53 натпревари оваа сезона). го освои шампионатот и така е блиску до освојување на Лигата на шампионите во сезона за паметење“, вели AS.

Заминувањето на Крос ќе го принуди Анчелоти да го направи следниот чекор и да смисли нешто ново. Опциите што ги предложи AS се 4-3-3 со повлечен Џуд Белингем и продолжување на игрите во формација 4-4-2, со улогата на Крос да ја преземат Едуардо Камавинга или Седрик Себаљос и да застанат покрај Орелиен Чоамени. Третата опција е дијамант поврзан со истакнатиот Ардо Ѓулер. Сето ова AS го пишува со претпоставка дека Килјан Мбапе следната сезона ќе го носи дресот на Реал.

Во ниту една од овие опции AS не го става Лука Модриќ во стартниот тим. Потсетуваме дека хрватскиот играч за врска е подготвен да ја прифати улогата на играч од клупата. Допрва треба да се потпише продолжувањето на договорот за тоа да се случи, инаку Реал на крајот од оваа сезона покрај Крос ќе остане и без Модриќ.

реклама

Фудбал

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Read more

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Read more

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Read more

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Read more
 

Спорт

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Читај повеќе

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Вест стана логото на НБА?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Читај повеќе

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Читај повеќе

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Читај повеќе