Од Темза до Рајна: Маските и ракавиците од пандемијата завршуваат во европските реки

МИА/КАЈГАНА
/ 13.07.2020 / 09:26

Заштитните маски и ракавици во изминатите неколку месеци во огромни количества се користат за заштита од коронавирусот.

Но, тие, исто така, во огромни количества завршуваат во најмалку седум од поголемите европски реки, изјави портпаролката на еколошката Фондација „Тара“, Роми Хентингер.

„Научниците од лабораториите со кои соработуваме пронашле маски и ракавици на брегот на седум реки при земање примероци во јуни годинава. Тоа загрижува поради натамошниот тек, оти можеме да заклучиме дека други веќе стигнале и во морето“, рече Хентингер за радио France Inter.

Меѓу загадените реки се Темза, Елба, Рајна, Сена, Ебро, Рона, Тибар, Гарона, Лоара и други.

Според стручњаците, маските бргу се разложуваат. Но, во научна експедиција спроведена лани, востановено е присуство на микропластика во огромен дел од водите низ Европа. Тоа е она што долго време не се разградува ни во морето, смета капетанот на пловечката научна мисија, Мартин Ерто. 

Remote video URL
реклама

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Вести

Chang’e 5 успешно слета на Месечината

Read more

Moderna побара итна регистрација на вакцината против COVID-19

Read more

Ако ништо не научиме од оваа криза, ќе доживееме уште полоша, вели Рајан од СЗО

Read more

Научниците измислија заштитни ракавици што се распаѓаат за неколку недели

Read more

Гик

  • play_arrow

Chang’e 5 успешно слета на Месечината

Читај повеќе

Избришавте СМС порака по грешка? Еве како да ја вратите назад

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ја користите опцијата Watch Together на Messenger?

Читај повеќе

Сѐ поблиску сме до супермасивна црна дупка: Што значи тоа?

Читај повеќе

Moderna побара итна регистрација на вакцината против COVID-19

Читај повеќе

Неколку работи кои никогаш не треба да ги пребарувате на интернет

Читај повеќе

Ако ништо не научиме од оваа криза, ќе доживееме уште полоша, вели Рајан од СЗО

Читај повеќе
  • filter

Марс го погодиле катастрофални поплави, тврдат научниците

Читај повеќе

Научниците измислија заштитни ракавици што се распаѓаат за неколку недели

Читај повеќе