Од утре забранет влез во Грција за српски државјани

Атина, 5 јули 2020 (МИА) – Од утре во 6 часот наутро до 15 јули 2020 година, во Грција ќе биде забранет влез за српски државјани со одлука на грчката Влада, врз основа на анализата на епидемиолошките податоци, јави дописничката на МИА од Атина.

Алтернативната портпаролка на грчката Влада, Аристотелиа Пелони, соопшти дека официјална Атина во соработка со експертите ја следи епидемиолошката ситуација во ЕУ и останатите земји во светот и има право да направи измени во политиката.

– Во овој контекст, Грција, во соработка со партнерите во Европската Унија го задржува правото да ја ревидира нејзината политика. Врз основа на анализата на епидемиолошките податоци, беше одлучено да се одложи влезот на српски државјани во Грција, од сите влезни точки, од понеделник 6 јули 2020 година во 6 часот до 15 јули. Единствен исклучок се есенцијалните причини за влез, соопшти Пелони.

Таа додаде дека Владата во соработка со надлежните служби, континуирано ги оценува и анализира податоците, „отворањето за странските посетители да биде без отстапки по јавното здравје“.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Регион

Родители во Хрватска со кампања против враќање на децата на училиште во пандемија

Read more

Хаос на албанско-грчката граница, заглавени илјадници албански граѓани

Read more

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани, најверојатно со негативен ПЦР тест

Read more

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Read more

Вести

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Читај повеќе

Рекорден дневен број на тестови, активни случаи се помалку од 3.000

Читај повеќе

Родители во Хрватска со кампања против враќање на децата на училиште во пандемија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос на албанско-грчката граница, заглавени илјадници албански граѓани

Читај повеќе

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Читај повеќе

Нови 160 случаи со COVID-19, тројца починати, 368 оздравени пациенти

Читај повеќе

Без негативен ПЦР-тест за влез во Грција само возачи на товарни моторни возила

Читај повеќе

Шилегов: Во Вардариште не се депонира нов отпад

Читај повеќе

Од утре задолжителен ПЦР тест за влез во Србија

Читај повеќе