Од утре затворен за сообраќај регионалниот пат Велес-Градско

Поради градежни работи за реконструкција на регионален пат Р1102, делница Велес-Градско, од утре, па во наредните 9 месеци, оваа делница ќе биде затворена за сообраќај, информира АМСМ.

Поради асфалтирање на патниот правец Р2339 од Ново Лагово до Боротино во Прилепско, сообраќајот на овој пат од денеска ќе биде во прекин во двата правца, во периодот од 9 до 16 часот секој ден, освен недела. На учесниците во сообраќајот кои ќе се движат кон Галичани им се препорачува да се упатуваат кон Беровци, а оние кои ќе се движат кон Боротино да се движат кон Веселчани.

Според податоците на АМСМ, сообраќајот на државните патишта попладнево се одвива непречено по претежно влажни коловози со умерен интензитет на патните правци надвор од градските средини. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово-Велес, Маврово-Дебар-Струга, Виница-Берово и Кочани-Делчево.

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Индија е на пат да стане најголем увозник на руска нафта

Read more

Македонија

Доделени државните награди „Св. Климент Охридски“ за 2022 година

Read more

Охрид не смее да биде синоним за скапо сместување, студени соби и бајат појадок

Read more

Продолжуваат протестите на приватните автобуски превозници

Read more

Се празнува 8 Декември – Св. Климент Охридски

Read more
 

Вести

Доделени државните награди „Св. Климент Охридски“ за 2022 година

Читај повеќе

Импровизирана лабораторија со канабис откриена во Гевгелија

Читај повеќе

Индија е на пат да стане најголем увозник на руска нафта

Читај повеќе

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Читај повеќе

Канада ќе ги заостри правилата за странски инвестиции

Читај повеќе

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Читај повеќе
  • play_arrow

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Читај повеќе

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Читај повеќе

Европа зимава ќе има греење, но што ќе биде потоа?

Читај повеќе