Од заболените од коронавирусот 7 пациенти се во критична состојба

На Клиниката за инфективни болести во изминатите 24 часа се примени пет нови пациенти. Во моментов вкупниот број на хоспитализирани пациенти на Клиниката изнесува 68 од кои со потешка клиничка слика се 20, а седум се во критична состојба.

За ова денеска на прес-конференција информираше министерот за здравство Венко Филипче на која ги соопшти веќе објавените податоци дека 46 лица се новозаболени со коронавирусот со што вкупниот број се искачи на 663.

– На Клиниката е примена мајка и четиримесечно бебе од Кочани кои во моментот имаат стабилна клиничка слика, секојдневно се пратат од страна на педијатар со некоја сосема лесна форма на анемија и исип. Бебето е во стабилна здравствена состојба и без потреба од респираторна поддршка, истакна Филипче.

Тој соопшти дека кај четворица од пациентите кои се лекуваат на клиника се чека и вториот контролен тест, првиот е негативен и дека доколку и вториот е негативен тие ќе бидат пуштени дома.

Во болницата „8 Септември“ се хоспитализирани 25 пациенти, пет од нив се во тешка состојба и се наоѓаат во Одделот за интензивно лекување приклучени на вештачка вентилација. Во Битола има четири пациенти кои се на болничко лекување од нив тројца се во стабилна состојба, а еден е со кислородна поддршка. Во болницата во Штип четворица пациенти се на болнички третман и сите се со лесна форма на болеста.

Миниистерот на прес-конференцијата информираше дека денеска во Министерството за здравство се отвораат понудите за респираторни машини.

– Тоа е постапка на која предност даваме на рокот на испорака, имајќи во предвид дека во моментов на светскиот пазар е голема побарувачка на овие машини  и секоја земја има предизвик да дојде до истите.

Во тек е и завршија повеќе постапки во однос на заштитна опрема на реагенси, а денеска почнува уште една постапка за набавка на 3.000 реагенси за лабораторијата во Институтот за јавно здравје, истакна Филипче.

Министерот сооошти дека денеска е објавена и листата на донатори од кои на сметката на која што се донираат парични средства се собрани близу 60 милиони денари.

Овие средства, рече Филипче, за многу краток период ќе бидат употребени за набавка на материјали за третманот на пациентите. 

реклама

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Read more

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

30 мај 1913, завршила Првата балканска војна со поделба на Македонија

Read more

Македонија

Утре променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Read more

СЗПМ: Пензионерите да ги почитуваат мерките, автобускиот превоз да се користи само кога е неопходно

Read more

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Read more

Мицкоски: Непријатно е во вакви услови да се зборува за избори

Read more

Вести

Утре променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

СЗПМ: Пензионерите да ги почитуваат мерките, автобускиот превоз да се користи само кога е неопходно

Читај повеќе

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Читај повеќе

Мицкоски: Непријатно е во вакви услови да се зборува за избори

Читај повеќе

Италија со предупредување до ЕУ дека ќе се распадне ако кон таа држава се однесува како кон лепрозен

Читај повеќе

35 новозаразени и 5 починати во денешниот извештај

Читај повеќе

Во протестите во Калифорнија загина полицаец, друг е повреден

Читај повеќе

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Читај повеќе

Чулев: Управен суд ја поништи одлуката на Влада за 88 распоредувања во МВР

Читај повеќе