Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Сексот е повеќе од само процес на зачнување дете.

Драги дами, сексот е и начин да му покажете на партнерот дека го сакате, да ја зајакнете врската со него или едноставно да доживеете оргазам кога и да посакате. Вие сте достојни за задоволство, немојте да си го негирате тоа!

Не е лесно да се постигне оргазам (секогаш)

За повеќето од нас, разбирањето на сопствениот механизам за задоволство е вистински предизвик. Во филмовите оргазмот доаѓа по кратко галење или дури и бакнежи, но во реалниот живот тоа е цела задача. Дополнително, огромното мнозинство девојки и жени не можат да достигнат кулминација само од пенетрација - потребна е квалитетна предигра и долготрајна стимулација на клиторисот. Кога секоја од нас би знаела дека има право на оргазам непосредно пред сексот, животот би бил многу полесен.

Мастурбација

Мастурбацијата е нормална. Штета е што мајките не им ги кажуваат на ќерките сите придобивки од самооткривањето кога им објаснуваат за менструацијата, првиот секс или контрацепција. Многу девојки се срамат од тоа и ја сметаат мастурбацијата за грев, не знаејќи од какво задоволство се лишуваат.

Сè за оралниот секс

Во главите на професорите по биологија и гинеколозите, сексот е процес на пементација, чија цел е да се зачне дете. На многу жени не им било кажано дека можеме да уживаме или да му пружиме сексуално задоволство на партнерот без ризик од бременост. Сепак, тоа е така – станува збор за орален секс, кој често останува „зад сцената“ на сите возрасни разговори за интимниот живот.

Вашиот оргазам е важен

Друга заблуда која е вообичаена кај нашите баби е дека сексот е процес кој треба да се „издржи“ и да се почека мажот да постигне оргазам и да заспие. За жал, морате сами да го научите фактот дека вашето задоволство е важно.

Експериментирањето е клучот за среќен сексуален живот. Покрај старата - добра мисионерска поза, има и многу други - поинтересни и попријатни, но никој не ни кажува за ова. Ниту, пак, значи дека сексот со исклучени светла е реликвија на минатото или дека покажувањето на вашето убаво тело е вистинско злосторство.

Мажите не мислат на сите ваши „маани“

Целулит на бутовите? „Бапски“ гаќи? Неколку влакна? Тој не му придава никаква важност на сето ова, додека не му кажете сами. Ако мајките ни кажеле кога бевме адолесценценти дека не треба да се замараме со такви комплекси, ќе бевме целосно среќни жени. Навистина, не е сè изгубено сега - сигурно можете да научите да се сакате себеси!

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Љубов и секс

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Read more

7 прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Read more

Колку секс е премногу секс?

Read more

Брачен советник откри на што најмногу се жалат жените на терапија

Read more
 

Магазин

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Читај повеќе

Како да ги намалите сметките за струја?

Читај повеќе

Добро Ми Стои кај Претседателот

Читај повеќе

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Читај повеќе

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Читај повеќе