Одбива да замине во историјата: Дали Windows 7 уште е вашиот прв избор?

Microsoft цврсто го држи пазарот во свои раце кога станува збор за оперативните системи, а за тоа не е заслужен само Windows 10.

Според истражувањето на NetMarketShare, Windows 10 се наоѓа на нешто повеќе од 61% од сите компјутери поврзани на интернет. Сепак, постои уште една интересна работа што може да ја видиме во резултатите од ова истражување - многу луѓе сè уште не се подготвени да го напуштат Windows 7.

Windows 7 има удел на пазарот од 22,7%, што изненадува по малку, бидејќи од 14 јануари е во фаза End of Life.

Ова значи дека Microsoft повеќе не испраќа поддршка за оперативниот систем Windows 7, што вклучува безбедносни ажурирања, а корисниците се известени како можат да преминат на Windows 10 доколку сакаат.

Сепак, се чини дека Windows 7 на многумина им „срасна за срце“. Дали сте меѓу нив или, пак, одлучивте да го смените оперативниот систем?

Remote video URL
реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

ЦИА објави загатка: Можете ли да погодите колку е часот?

Read more

Портали со стари вести за починати од COVID-19 шират паника и вознемиреност во јавноста

Read more

Дали сè уште го загревате моторот на автомобилот „во лер“?

Read more

Софтвер

Технологијата сè подобро препознава лица, дури и под маска

Read more

Избришавте СМС порака по грешка? Еве како да ја вратите назад

Read more

Како да ја користите опцијата Watch Together на Messenger?

Read more

Пак немаш меморија? Овие апликации најефикасно ги чистат Android телефоните

Read more

Гик

Технологијата сè подобро препознава лица, дури и под маска

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога се сруши огромниот телескоп во Аресибо

Читај повеќе

Гејмерска сензација: Заработува повеќе од 6 милиони долари дневно

Читај повеќе

Facebook ќе блокира дезинформации во врска со вакцината против COVID-19

Читај повеќе

НАСА: Објектот што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета

Читај повеќе

Примероци од Месечината собрани со кинеска сонда ќе се вратат на Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите видеоигри за декември, втор дел

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа отворање на саркофаг запечатен со „проклетство“?

Читај повеќе

Ова е формулата за веројатноста од зараза со коронавирусот

Читај повеќе