КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЦЕФ ЕУРО 2021

Одбојкарите ја победија Босна и Херцеговина

Македонската машка одбојкарска репрезентација со победа ги почна квалификациите за пласман на Европското првенство славејќи над Босна и Херцеговина во Скопје.

Фото: ОФМ

Пред празни трибини во салата „Борис Трајковски“ македонските одбојкари победија со 3:1 во отворањето од квалификациите. Иако планот беше да се забележи максимална победа од 3:0, сепак гостите успеаја да освојат еден сет.

Првиот сет беше најнеизвесен бидејќи отиде во продолженија каде Македонија сепак го освои со 27-25. Во вториот победивме со 25-21, а потоа во третиот Босанците се вратија во игра добивајќи го со 23-25. Во четвртиот Македонците ја заверија победата со 25-19.

Утре продолжуваат квалификациите на мини-турнирот во Скопје, но Македонија е слободна. Ќе играат Босна и Херцеговина против Турција од 18 часот, а задутре во истиот термин Македонија ќе се сретне со фаворитот Турција.

Првопласираната репрезентација ќе избори пласман на ЕУРО 2021, додека најдобрите пет второпласирани од сите групи исто така ќе патуваат на континенталниот собир.

реклама

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Read more

Америка е пред граѓанска војна, предупредува милијардерот Далио

Read more

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Останати спортови

Хабиб порача: Се подготвувам за фудбалско деби

Read more

Поразениот Мекгрегор сака повторно да се бори со Поарје

Read more

Монтреал уште еднаш го среди Ванкувер

Read more

Мекгрегор смекнал – дури и го прегрна Поарје на мерењето

Read more
 

Спорт

Озил потпиша за Фенербахче, ќе заработува 5 пати помалку

Читај повеќе

Даниел Агер приведен на протестите во Москва

Читај повеќе
  • play_arrow

Брестовац: Одевме на победа, но пласманот не нѐ интересираше

Читај повеќе

Абрамович: И покрај отказот Лампард останува клупска легенда

Читај повеќе

Хабиб порача: Се подготвувам за фудбалско деби

Читај повеќе

Мурињо: Бејл мора да си ја заслужи минутажата

Читај повеќе

Челси го отпушти Лампард, дали доаѓа Тухел?

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалски легенди кои уште активно играат

Читај повеќе
  • play_arrow

Поразениот Мекгрегор сака повторно да се бори со Поарје

Читај повеќе