КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЦЕФ ЕУРО 2021

Одбојкарите загубија од Турција

Во вториот квалификациски натпревар македонската репрезентација не одигра на ниво и забележа пораз од фаворитот Турција.

Фото: ОФМ

Македонските одбојкари одиграа одлично само во вториот сет кој со фуриозна игра го добија за израмнување на 1:1 (25:18), но немаа сили да продолжат во исто темпо и ги загубија наредните два убедливо (25:18 и 25:12).

Турците премногу лесно доаѓаа до поени, блокираа, спасуваа топки и на крајот заслужено победија со 3:1.

Нема одмор за одбојкарите бидејќи веќе утре повторно играме со Босна и Херцеговина, исто од 18 часот.

Моментален пласман:

  1. Турција 6 (6:1)
  2. Македонија 3 (4:4)
  3. Босна и Херцеговина 0 (1:6)

Првопласираната репрезентација директно ќе се пласира на Европското првенство, додека петте најдобри второпласирани од седумте групи исто така ќе се најдат на завршницата.

реклама

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Човекот кој го оживеа Ериксен: Имаше пулс и дишеше, а потоа сè застана

Read more

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Read more

Останати спортови

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

Мајк Тајсон ќе се врати во рингот во септември

Read more

Се самоуби еден од организаторите на Олимпијадата

Read more

Логан издржа осум рунди против Мејведер, крајот без победник

Read more
 

Спорт

Пандев со прв гол за Македонија на Европско

Читај повеќе

Играме со поставата што ја победи Германија, Арнаутовиќ не е во стартниот тим на Австрија

Читај повеќе

Ериксен ја победи смртта и го прогласија за играч на натпреварот со Финска

Читај повеќе

Буфон се договорил со Парма

Читај повеќе
  • play_arrow

Човекот кој го оживеа Ериксен: Имаше пулс и дишеше, а потоа сè застана

Читај повеќе

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Читај повеќе
  • filter

Како се сака националниот тим!

Читај повеќе