Одбојкарка по пензионирањето откри дека е всушност машко

Една од најдобрите индонезиски одбојкарки, Априлија Манганан, излезе дека е всушност машко и тоа природно, без никакви интервенции.

Откритието настанало откако 28-годишната одбојкарка била на преглед во армиската болница „Гатот Суброто“ каде докторите се посомневале во нејзиниот пол. Ѝ биле направени уролошки и хормонални тестови кои го потврдиле она во кое докторите се посомневале.

Востановено било дека Априлија не е трансродова личност. Родена е како машко, но боледува од хипоспадија, што е генитален деформитет кој се појавува кај машките бебиња. Минатата недела ѝ била направена корекциска операција на половиот орган и сега Априлија е вистинско нормално машко.

Remote video URL

Априлија се пензионираше во септември откако одлучи да ѝ се придружи на индонезиската армија. Бидејќи од раѓање е заведена како женско, така и била израсната, а сега почна процес на промена на сите документи, како и на името кое како Априлија не одговара за машко.

„Ова е моментот кој одамна го чекав, многу сум среќен. Благословен да е господарот Исус, ќе го пребродам ова“, вели Априлија, кој очигледно се сомневал во вакво нешто и делува како многу да му олеснило што конечно мистеријата е разрешена.

URL

Нормално, ваквата разврска покрена голема дебата ширум интернет. Ако некои од девојките велат дека Априлија сега е многу секси маж, други барат најстроги казни за индонезиската одбојкарска репрезентација.

URL

Во 2015 година на Јужноазиските игри репрезентацијата на Филипините бараше да се изврши проверка на полот токму на Априлија, но нивната жалба тогаш беше одбиена. Шест години подоцна, излезе дека биле во право.

URL
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Останати спортови

Бруталниот Сенегалец за две минути го совлада противникот во ММА борба

Read more

Убиен поранешниот MMA борач Тајлер Ист

Read more

Во САД почнаа натпревари пред полни трибини

Read more

Поставен нов светски рекорд: 24 и пол минути под вода без воздух

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Интер гази сигурно кон титула во Италија

Читај повеќе

Истрага за местење натпревари во српското фудбалско првенство

Читај повеќе

Гери Трент Џуниор испиша историја во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Читај повеќе

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Читај повеќе

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Читај повеќе

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Читај повеќе

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Читај повеќе