1.МФЛ 2019/20

Одбран идеалниот тим на есенскиот дел во Првата фудбалска лига

Очекувано, во најдобрите единаесет доминираат играчите на Вардар кои покажаа најмногу и се лидери на табелата.

Во заедничкиот избор на порталите MacedonianFootball.com и Transfermarkt.de употребена е формацијата 4-2-3-1 и има шест играчи од Вардар и тоа целосната одбрана на чело со голманот Филип Гачевски кој на дури 11 од 18-те натпревари не прими гол.

На десната и левата бековска позиција се Владица Брдаровски и Бразилецот Леовижилду, додека централни дефанзивци се Јевхениј Новак и Кристијан Тошевски. Одбраната на Вардар во есенскиот дел на 18 натпревари прими 11 голови, што е најмалку од сите клубови. Бразилецот дури и беше одличен во офанзивниот дел постигнувајќи 4 голови и запишувајќи 6 асистенции. Воедно, сите петмина полусезоната ја завршија без нити еден црвен картон.

Во централниот дел од средината се Ѓорги Стоилов од Академија Пандев и Арменд Алими од Шкендија. Стоилов беше најдобар поединец во струмичкиот тим и се избори и за деби во националниот тим. Алими, пак, беше ретка светла точка во бледиот тим на актуелниот шампион Шкендија кој беше големо разочарување изминатава есен и оттаму доби само еден играч во иделниот тим.

На крилните позиции се Бразилец и Хрват. Сержињу беше незапирилив за притивниците играјќи по левата страна за тимот на Шкупи. Постигна 4 голови и асистираше трипати, но секогаш кога на тимот не му одеше тој беше моторот кој ја преземаше обврската да ја креира играта. На спротивната страна е Никола Прелчец, играч кој лесно се адаптира на различни позиции во нападот. Тој е најзаслужен што Борец уште на полусезона не е испаднат бидејќи со осумте голови му донесе еден куп бодови.

Како треквартиста е Даниел Аврамовски, веројатно најдобриот играч на есенскиот дел. Се препороди во Вардар каде со 9 голови и 6 асистенции скоро секогаш беше одлучувачки фактор кога вардарци собираа бодови.

Во нападот најистурен е босанскиот голгетер Марин Јурина како втор играч на Шкупи кој доби место во идеалниот тим. Одигра 16 натпревари, постигна 8 голови и еднаш асистираше. Јурина беше навистина тежок играч за чување во казнениот простор со кого противничките одбрани мака мачеа.

Покрај идеалниот тим составен од 11 играчи, одбрани се и 12 резервни играчи.

Голмани: Костадин Захов (Шкендија) и Душан Чубраковиќ (Академија Пандев)
Лев бек: Гледи Мици (Шкендија)
Централни бекови: Егзон Бејтулаи (Шкендија) и Марио Маслаќ (Академија Пандев)
Десен бек: Мевлан Мурати (Шкендија)
Дефанзивна средина: Филип Најдовски (Вардар) и Филип Дурански (Силекс)
Треквартиста: Боби Божиновски (Македонија ЃП)
Крила: Љупчо Дориев (Академија Пандев) и Стениу Жуниор (Шкендија)
Напад: Ремзифаик Селмани (Ренова)

реклама

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Read more

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

30 мај 1913, завршила Првата балканска војна со поделба на Македонија

Read more

Фудбал

Уметноста на изведувањето пенал

Read more

ПСЖ и Интер се договорија за Икарди

Read more

Гогов: Ништо нема да нѐ запре, Брегалница ќе биде уште посилна

Read more

„Романтичарите“ негативни на COVID-19, фудбалот се враќа во Дебар Маало

Read more

Спорт

  • play_arrow

Уметноста на изведувањето пенал

Читај повеќе

ПСЖ и Интер се договорија за Икарди

Читај повеќе

Гогов: Ништо нема да нѐ запре, Брегалница ќе биде уште посилна

Читај повеќе

„Романтичарите“ негативни на COVID-19, фудбалот се враќа во Дебар Маало

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд нема да игра против Падерборн поради повреда

Читај повеќе

Реал Мадрид стана најскапиот клуб во Европа

Читај повеќе

Лигата на шампиони можно е да се доигра во Германија или во Турција

Читај повеќе

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Читај повеќе

Гаспар: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

Читај повеќе