Одбран зборот на годината, точно опишува колку 2022 е ужасна

Брегзит, ковид, војна, климатски катастрофи, лоша економија, политичка нестабилност, глобална несигурност, чувство на пропаст која наближува. За сето тоа постои еден збор, а токму тој стана збор на годината според Collins English Dictionary.

Станува збор за пермакриза (на англиски permacrisis) или долготрајна криза, пренесе BBC.

Зборот е дефиниран како „продолжен период на нестабилност и несигурност“, за кој некои тврдат дека е точен опис на изминатите неколку години. Collins English Dictionary го одбра токму тој збор бидејќи „опишува колку 2022 година беше ужасна за голем број луѓе“.

Пермакриза е на врвот на листата од 10 зборови, од кои 6 се нови внесувања во речникот, а ја претставуваат 2022 година.

На листата се најде и „Киев“ откако името на главниот град на Украина почна да го симболизира ставот на земјата против руската агресија.

Во пораст е и праксата на изразот „тивок отказ“ (на англиски quiet quitting) кој претставува извршување на основни должности на работа, но не повеќе од тоа.

„Листата со зборови ја изразува моменталната ситуација во светот“, изјави Алекс Бикрофт, директор на Collins Learning. „Јазикот може да биде огледало на тоа што се случува во општеството и во светот, а оваа година носи предизвик по предизвик“, вели тој.

Collins English Dictionary ја следи базата податоци од 18 милијарда зборови, вклучително и социјалните медиуми, за да ја направи годишната листа на нови и значајни зборови.

URL
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Живот

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Read more

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе