Одлични вести за корисниците на Windows 11

Microsoft планира во следната верзија на Windows 11, 24H2, да овозможи полесни редовни ажурирања на оперативниот систем, без потреба да се чека ОС да се рестартира.

Од постоењето на Windows, секое големо ажурирање е придружено со неизбежно рестартирање на компјутерот, и планирано и непланирано, а ова последното особено ги нервира корисниците.

Затоа Microsoft во најновите верзии на ОС овозможи одредување на „активни часови“, односно времето кога не е пожелно да се изврши принуден рестарт по надградбата и наскоро би можел целосно да се збогува со тоа.

Hot patching

Имено, во најновата верзија за преглед на програмери (Windows 11 Insider Preview Build 26058) почнаа да ја тестираат опцијата за надградба на Windows која не бара рестарт. Hot patching веќе се користи на одредени верзии на Windows Server и Xbox. Така, истото наскоро би можело да заживее и на Windows 11.

Windows Central наведува дека планот на Microsoft да ја овозможи опцијата за ажурирање без рестартирање на компјутерот е првенствено за редовни месечни ажурирања и оние од безбедносна природа.

Големите надградби на оперативниот систем сè уште може да бараат рестартирање, како и месечните надградби објавени во јануари, април, јули и октомври - така што оние што сакаат да ги рестартираат своите компјутери што е можно поретко ќе треба да го прават тоа барем еднаш на секои три месеци.

Доколку тестирањето на опцијата е успешно, се очекува да се појави за сите корисници во стабилна надградба на верзијата 24H2, подоцна оваа година.

Други подобрувања

Истата инсајдерска верзија на Windows, исто така, носи подобрувања на Copilot. Во иднина, ќе може да управува со голем број функции на Windows - на пример, ќе можете да побарате да промени некои од поставките, да ја испразни корпата за отпадоци, да ви покаже информации за системот итн.

Софтверот за автоматизација Power Automate исто така ќе добие свој приклучок за Copilot, создавајќи уште помоќна алатка за автоматизирање на повторливи задачи во Windows.

Има и неколку визуелни надградби и мали повторливи подобрувања на интерфејсот.

Тагови
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Вести

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Read more

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Read more

Како се одредува кога Рамазан почнува и завршува?

Read more

Како изгледаше вчерашното целосно помрачување на Сонцето?

Read more
 

Гик

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Читај повеќе

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе

Имаме само уште две години да ја спасиме планетата Земја

Читај повеќе

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Читај повеќе
  • filter

HMD ги претстави Nokia мобилните 6310, 5310 и 230

Читај повеќе

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Читај повеќе
  • filter

Motorola ги откри спецификациите на смартфонот Moto G64 5G

Читај повеќе

Voyager 1 е надвор од Сончевиот Систем, со месеци испраќа чудни податоци

Читај повеќе