Одложен 41. Илинденски пливачки маратон на Охридското Езеро

Поради ситуацијата со коронавирусот и зголеминиот број туристи во Охрид, организаторите решија да го одложат 41. Илинденски мал пливачки маратон.

Според последните информации, маратонот нема да се одржи во предвидениот реводен термин на 2 август, туку во некој од наредните викенди. Точниот термин за одржување ќе биде дополнително соопштен.

Организатор на традиционалниот спортски настан е пливачкиот клуб Охридски бранови, а покровител е градоначалникот Константин Георгиески, односно Општина Охрид.

Претходно, Пливачката федерација на Македонија ја откажа организацијата на големиот пливачки маратон кој воопшто нема да се одржи оваа година поради корона-кризата. Откажана е и 10-километарската трка од светската серија на ФИНА.

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Останати спортови

Мејведер ја исфрли свршеницата за да може да тренира

Read more

Како дете продавал сладолед на улица, денес живее во ваков луксуз

Read more

Pfizer обезбеди вакцини за олимпијците во Токио

Read more

Рејчел Остович и Пејџ Ванзант ќе имаат реванш без ракавици

Read more
 

Спорт

Колку ќе заработи Интер од освојувањето на Скудетото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Богдановиќ незапирлив за Денвер

Читај повеќе
  • play_arrow

Надал и Осака прогласени за спортисти на годината

Читај повеќе

Челси и Сити заинтересирани за Левандовски

Читај повеќе
  • play_arrow

Вестбрук е на еден трипл-дабл од рекордот во НБА

Читај повеќе

Солскјер: Имаме еден од најдобрите голмани во светот

Читај повеќе

Марковски уште три години на клупата на Металург, останува и Хорват

Читај повеќе
  • play_arrow

Виљареал спречи англиско финале во Лига Европа

Читај повеќе

Мејведер ја исфрли свршеницата за да може да тренира

Читај повеќе