Одложен прошталниот натпревар на Вознијацки против Серена

Каролине Вознијацки замина во пензија уште во јануари по Австралија Опен, а планираше со ревијален натпревар против Серена Вилијамс да се прости од своите фанови. Но, поради пандемијата со коронавирусот овој натпревар мораше да биде одложен.

Таа на својот Twitter профил објави за одложувањето:

„Здраво на сите! На жалост морам да објавам дека мојот проштален натпревар против Серена Вилијамс е одложен. Безбедноста и здравјето на сите е многу важно! Ќе го презакажеме за некој друг датум и ќе ве известиме сите веднаш штом има потврда!“, напиша данската тенисерка од полско потекло.

Вознијацки објави и дека сите оние кои веќе набавиле влезници за натпреварот, со истите ќе можат да присуствуваат и на оној на новиот датум, односно ќе бидат важечки.

Каролине стана првата тенисерка од Скандинавија која дошла до водечката позиција на ВТА. Во 2018 го освои Австралија Опен, а во 2017 победи на финалниот ВТА турнир. Замина во пензија прерано, на 29 години. Родена е во Оденсе како дете на полските имигранти Пјотр и Ана Вожњацки, оригиналната верзија на нејзиното презиме.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Тенис

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Read more

Среќен роденден, Новак Ѓоковиќ

Read more

70.000 евра за вечера со атрактивната Бушар

Read more

Коронавирусот го нокаутира тенисот: Нема АТП турнири до 31 јули

Read more

Спорт

Натпреварот Ливерпул-Атлетико Мадрид во ЛШ поврзан со 41 смртен случај од COVID-19

Читај повеќе

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Читај повеќе
  • play_arrow

Отворена истрага за натпреварот Јувентус - Интер по коментарите на Клаудио Лотито

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 преземања на фудбалски клубови што завршија неславно

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Левандовски е незапирлив

Читај повеќе
  • filter

23 мај 1972, роден е Ф1 возачот Рубенс Барикело

Читај повеќе

Официјално: Ла Лига се враќа на 8 јуни

Читај повеќе

Румениге: Не ја активиравме клаузулата на Кутињо

Читај повеќе

На Икарди му падна цената, ПСЖ нуди помалку пари за трансфер

Читај повеќе