Одложен традиционалниот карневал во Рио де Жанеиро

Традиционалниот карневал во Рио де Жанеиро, кој требаше да биде одржан во февруари идната година, е одложен поради пандемијата на COVID-19, потврдија организаторите.

Учесниците на карневалот претходно беа предупредени дека ќе биде исклучително тешко да се организира проба за време на вонредни ситуации. Како што расте бројот на новозаразени во Бразил, организаторите однапред најавија дека карневалот нема да биде одржан.

Со години овој настан привлекува милиони посетители од целиот свет. Сепак, нема да се одржи во 2021 година и светот нема да ужива во глетката на маскирани танчарки и шарени улици спроти Копакабана.

Бразил е една од најтешко погодените земји со пандемијата, во земјата има 4,5 милиони потврдени случаи на коронавирус и над 138.000 смртни случаи.

реклама

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Read more

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Read more

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Read more

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Read more

Живот

Нацртано: Нега на собните растенија на преминот кон ладна сезона

Read more

Принцот Хари: Дури со Меган го сфатив проблемот со несвесната расна пристрасност

Read more

Хороскопски знаци на кои во следните пет години сѐ ќе им оди од рака

Read more

Карактерни особини на Скорпиите: Тешко вам ако им згрешите

Read more

Магазин

  • filter

Нацртано: Нега на собните растенија на преминот кон ладна сезона

Читај повеќе

Принцот Хари: Дури со Меган го сфатив проблемот со несвесната расна пристрасност

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонски морбиден изум: Тросед кој се претвора во ковчег

Читај повеќе

КОРОНА симптом: Губењето на осетот за мирис е различно отколку кога сте настинати

Читај повеќе

Дали се супермаркетите безбедни места во време на пандемија?

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Бомбици од 3 состојки

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Читај повеќе

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Читај повеќе

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Читај повеќе