ФОРМУЛА 1 2020

Одложена и Големата награда на Баку, сезоната почнува од Канада?

Ф1
/ 23.03.2020 / 13:27

Осма трка од новата сезона како е одложена откако водечките луѓе на Ф1 во договор со азербејџанските власти решија поради пандемијата со коронавирусот да ја тргнат трката од календарот.

„Одложувањето беше договорено по долги разговори со ФИА и Владата на Република Азербејџан. Ова е резултат на пандемијата со COVID-19 коај е во тек и за која добивавме совети и од експерти чие поле на експертиза е токму тоа“, изјави официјално лице од патеката во Баку.

Азербејџанското ГП е осмата трка која е одложена или откажана сезонава откако претходно истото се случи со оние во Австралија, Бахреин, Виетнам, Кина, Холандија, Шпанија и Монако.

Откако седум трки сеа одложени, надежда на луѓето од Ф1 беше дека сезоната ќе започне со осмата, токму таа во Азербејџан. Сепак, новонастанатата ситуација вели дека ниту на 7 јуни сезоната нема да почне.

Доколку нема дополнителни промени, сезоната ќе стартува од Канада каде на 14 јуни во Монтреал треба болидите конечно да ги запалат моторите на „Жил Вилнев“ патеката.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Read more

Ф1

Леклер се извини за судирот со Фетел

Read more

Хамилтон не барал од пилотите да клекнат

Read more

Фетел по првиот тест: Патеката „Муџело“ заслужува да биде во Ф1

Read more

Еклстоун не очекува Ферари да го третира Фетел чесно до нивното разделување

Read more

Спорт

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Читај повеќе

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Читај повеќе

Со титула или без, Кике Сетјен останува во Барса

Читај повеќе

На Столе не му беше денот, прими гол од 35 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер за голот во 90+6: И ние сме победувале така, таков е фудбалот

Читај повеќе
  • filter

На Гарет Бејл навистина му е досадно во Реал

Читај повеќе

Хјустон, имаме проблем: По Вестбрук, и Харден заразен со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер се искачи на второто место во Серија А

Читај повеќе
  • play_arrow

Млади фудбалери кои ќе им заштедат милиони на новите клубови

Читај повеќе