Одложете ја појавата на бели влакна со помош на овие намирници

Одредени намирници може да бидат корисни за вашата коса да ја задржи својата боја и да ја одложи појавата на бели влакна.

Појавата на седите влакна не е само прашање на генетика, туку и на други фактори, а може да биде последица од недостаток на одредени нутритиенти. Определената храна може да ви помогне да ја одложите појавата на бели влакна.

Зелени плодови

Збогатете го вашето мени со зелени лиснати плодови кои се богати со витамин Б. Здравјето на вашиот организам зависи од витаминити Б-6, Б-12, особено поради производството на црвените крвни зрнца кои го пренесуваат воздухот и хранливите материи. Бојата на коса зависи од хормоните, а витаминот Б-2 е важен фактор за нивно производство.

Чоколада

Бакарот е значен за производство на меланинот кој е главен извор на бојата на косата. Недостаток од бакар може да биде причина за појава на седа коса. Затоа, консумирајте црна чоколада која е полна со бакар.

Лосос

Лососот е познат како здрава намирница, па не е ни чудно што се пропорачува за превенција за појава на бели влакна. Селенот кој го содржи лососот помага во регулирањето на хормоните кои се важни за задржување на пигментот на косата.

Шумско овошје

Шумското овошје е одличен начин да го зголемите внесувањето на витаминот Ц кој поттикнува производство на колаген. Ц витаминот е одличен сојузник во борба против стареењето. Исто така, користете и витамин А и Е, затоа што имаат антиоксидантни својства.

Бадеми

Овие вкусни плодови се богати со витамин Е, а освен тоа содржат и бакар.

реклама

1 октомври 331 п.н.е., Александар го победил Дариј кај Гавгамела

Read more
Скопјанец си ги претепал двете ќерки и сопругата

Скопјанец си ги претепал двете ќерки и сопругата

Read more
Изгубено - најдено

Изгубено - најдено

Read more
Историски чекор: Минимална плата од 900 евра во Шпанија

Историски чекор: Минимална плата од 900 евра во Шпанија

Read more

Жени

Одложете ја појавата на бели влакна со помош на овие намирници

Одложете ја појавата на бели влакна со помош на овие намирници

Read more
Како да носите високи потпетици без болка?

Како да носите високи потпетици без болка?

Read more
Avon со новиот течен кармин Mark ги следи потребите на модерните жени

Avon со новиот течен кармин Mark ги следи потребите на модерните жени

Read more

Кајгана ТВ

  • play_arrow
Сите се експерти за корона вирус, фејл компилација

Сите се експерти за корона вирус, фејл компилација

Читај повеќе
Фудбалери кои одбиле да заминат од клубот – мудар потег или најголемата грешка во кариерата?

Фудбалери кои одбиле да заминат од клубот – мудар потег или најголемата грешка во кариерата?

Читај повеќе
Како изгледаше одбојкарското славје на Србија среде Париз

Како изгледаше одбојкарското славје на Србија среде Париз

Читај повеќе
Интер моќно со Лече во ревија на убави голови

Интер моќно со Лече во ревија на убави голови

Читај повеќе
„Чук, чук, отворете ми!“

„Чук, чук, отворете ми!“

Читај повеќе
Како стапалата да изгледаат помали?

Како стапалата да изгледаат помали?

Читај повеќе
Одложете ја појавата на бели влакна со помош на овие намирници

Одложете ја појавата на бели влакна со помош на овие намирници

Читај повеќе
Се враќаат во мода: Каубојките хит оваа есен

Се враќаат во мода: Каубојките хит оваа есен

Читај повеќе
Кратете ја косата во зависност од нејзината должина

Кратете ја косата во зависност од нејзината должина

Читај повеќе