1.МФЛ 2021/22

Одреден распоредот за новата сезона во фудбалската лига

Филип Здравески
/ 26.07.2021 / 14:44

Денеска во просториите на ФФМ со жрепка беше одреден распоредот за новата натпреварувачка сезона во најдобрата македонска фудбалска лига.

Архивска фотографија од поранешна жрепка; Фото: Филип Здравески

Почетокот на сезоната е закажан за викендот 7 и 8 август од 17:30 часот. И оваа сезона македонската Прва лига ќе брои 12 екипи меѓу кои три се нови кои преку второлигашката конкуренција изборија пласмна во елитата. Тоа се Брегалница како победник на 2.МФЛ Исток, Скопје како победник на 2.МФЛ Запад и Тиквеш кој во баражот го изненади Силекс.

Жрепката одлучи во 1. коло да се сретнат:
Академија Пандев - Струга
Работнички - Борец
Тиквеш - Шкендија
Ренова - Скопје
Брегалница - Шкупи
Македонија - Пелистер


Оваа сезона за најголеми кандидати за пехарот се актуелниот шампшион Шкендија и тимот на Шкупи. Тие прва меѓусебна пресметка ќе имаат во 6. коло и тоа во Тетово.

Бидејќи форматот е ист како и минатата сезона, тоа значи дека денешната жрепка ги одреди паровите за две третини од календарот, односно заклучно со 22. коло, додека од 23. до последното 33. коло паровите ќе бидат одредени по коплетирањето на 22. коло и согласно пласманот на табелата. Сезоната треба да заврши на 15 мај 2021.

Бидејќи Вардар за прв пат во својата историја ќе игра во втората лига, ќе се прекине и една традиција која траеше од сезоната 1998/99. Оттогаш непрекинато Вардар и Работнички го играа Дербито на Скопје, најстарото ривалство во фудбалска Македонија кое датира од 1947 година. 

Со оглед на тоа што дозволено е присуство на публика на стадионите, се очекува вистински фудбалски спектакл во Кавадарци и Штип каде новите прволигаши во 1. коло ги пречекуваат фаворитите Шкендија и Шкупи. Кавадарчани после цели 16 години ќе гледаат прволигашки фудбал, додека амбициозните Штипјани после 4 години.

Целосниот распоред можете да го погледнете тука.

Тагови
реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more
Седум славни личности кои имале тежок почеток

Седум славни личности кои имале тежок почеток

Read more
Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Read more
Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Read more

Фудбал

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Read more

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Read more

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Read more

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Читај повеќе

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Читај повеќе
  • filter

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ е подготвен за ММА

Читај повеќе

L'Equipe откри неверојатни детали од договорот на Меси со ПСЖ

Читај повеќе

Адетокунбо се сретна со претседателката на Грција: И да не добиевме грчки пасоши, повторно тука ќе се враќавме

Читај повеќе

Холанд се смеел и се правел важен кога играч на Гибралтар му понудил размена на дрес

Читај повеќе

Нагелсман: Левандовски би бил одличен во НФЛ

Читај повеќе