Одредена бараж-жрепката за пополнување на втората лига

Филип Здравески
/ 25.05.2023 / 11:24

Во просториите на ФФМ денеска се изврши жрепката за баражите за пополнување на втората фудбалска лига.

Архивска фотка; Фото: ФФМ

Во жребувањето учествуваа петте победници на третолигашките групи, како и 13-то пласираната екипа од втората лига.

Фортуната одлучи да се играат следниве натпревари:

Тетекс (13-ти втора лига) - Осогово (победник Исток)
Башкими 1947 (победник Север) - Влазерими Ј (победник Запад)
Вардар Неготино (победник Југ) - Новаци (победник Југозапад)


Во тек е состанок помеѓу шесте клуба, Комисијата за натпревари на ФФМ и Комисијата за безбедност на ФФМ на кои треба да се договорат деталите за баражите. ФФМ дополнително ќе ги објави стадионите на кои в недела ќе се играат натпреварите на неутрален терен. Ќе се игра еден натпревар и доколку по 90 минути игра нема победник, веднаш ќе се шутираат пенали, без продолженија.

Согласно правилата објавени од ФФМ пред почетокот на изминатава сезона, победниците на трите бараж-натпревари ќе се пласираат во втората лига за наредната 2023/2024 сезона. Поразените три потоа ќе влезат во нова жрепка каде ќе бидат извлечени две среќни екипи кои бидат наградени со пласман во втората лига.

Ваквиот начин на доделување пласман без победа во бараж-натпревар буди огромен сомнеж дека жрепката за поразените ќе биде наместена. Кој може да гарантира дека некој клуб нема да биде фаворизиран поради одредени влијанија?

Инаку, кумановскиот клуб Башкими 1947 најави директен пренос од денешната жрепка, но од ФФМ не им доизволиле да снимаат.

„НАЈНОВА ВЕСТ: Не е дозволен пренос во живо, но штом жрепката заврши ќе ги објавиме деталите“, објави ФК Башкими 1947.

За гол второлигашки живот се борат три поранешни прволигаши (Тетекс, Осогово и Башкими 1947), два долгогодишни второлигаши (Новаци и Вардар Нег.), како и еден клуб кој сака да дебитира во втората лига (Влазерими Ј).

Според жрепката, второлигашот Тетекс важи за апсолутен фаворит против Осогово, клуб од Кочани кој, според информациите што доаѓаат од овој град, во последно време тренира со само десетина фудбалери.

Башкими 1947 исто така важи за апсолутен фаворит бидејќи имаше среќа да му падне најслабата екипа во оваа жрепка, кичевски Влазерими Ј, новоформиран клуб кој лесно беше прв во третата лига Запад каде играа едвај 7 екипи.

Најнеизвесно се очекува да биде на дуелот меѓу неготински Вардар и Новаци од Битолско. Тука е тешко да се одреди кој има повеќе шанси.

Тагови
реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Нови детали од истрагата за смртта на Метју Пери: Запленети мобилниот и лаптопот на славна личност

Read more

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Фудбал

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Read more

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Read more

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Read more

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе