Одземени над 10 килограми злато поради незаконско работење 

Одземени се повеќе од 10 килограми нежигосани предмети (злато и златен накит) во  контроли извршени вчера кај повеќе правни лица на подрачјето на Скопје, Тетово, Гостивар и Кичево, кои се занимаваат со откуп, изработка и продажба на златен накит.

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција при МВР – Сектор за економски криминал и корупција, во координација со Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи, констатирале и непочитување на обврските кои произлегуваат од Законот за регистрирање на готовински плаќања, како и кривични дела определени во Кривичниот законик.

– При контрола на осум златарници во Скопје беа пронајдени и одземени околу 661 грам нежигосано злато, во  Тетово при контрола на 11 златарници беа пронајдени и одземени  7.399 грама нежигосано злато, во Гостивар при контрола на седум златарници беа пронајдени и одземени 1.690 грама, а во Кичево при контрола на три златарници беа пронајдени и одземени 269 грама нежигосано злато, соопштија денеска од МВР.

Од страна на Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи биле констатирани и други неправилности кои се соодветно санкционирани. По целосно документирање на случаите против сопствениците и правните лица ќе бидат поднесени соодветни пријави. 
 

реклама

Хороскопски знаци на кои пријателите им се поважни од партнерот

Read more

Необичниот улов кај Австралија отвора прашања: Нов вид или само чудна ајкула?

Read more

Шокирани и збунети: Данската кралица им ги одзеде титулите на 4 внуци

Read more

Објавена точната причина за смртта на кралицата Елизабета Втора

Read more

Хроника

Нови 6 месеци затвор за Александар Василевски-Нинџа

Read more

На автопатот Тетово-Скопје животот го загуби 55-годишен велосипедист

Read more

Приведени тројца крадци во Скопје фатени во кражба

Read more

Притворена кавадарчанка која го нападнала, па го запалила љубовникот

Read more
 

Вести

Нови 6 месеци затвор за Александар Василевски-Нинџа

Читај повеќе

На автопатот Тетово-Скопје животот го загуби 55-годишен велосипедист

Читај повеќе

Собранието изгласа продолжување на кризните состојби заради недостиг на електрична и топлинска енергија

Читај повеќе

Украина бара членство во НАТО по „забрзана постапка“

Читај повеќе

Фон дер Лајен: Нелегалната анексија прогласена од Путин нема да промени ништо

Читај повеќе

Путин прогласи четири украински провинции за дел од Русија

Читај повеќе

Регистриран 81 случај со COVID-19 и 77 оздравени пациенти

Читај повеќе

Попис 2021: Во брачна заедница живее 65,3% од населението, 23,8% не се во брак

Читај повеќе

Груби: Нема раскол во ДУИ

Читај повеќе