УЕФА ЛИГА НА НАЦИИ 2020/21

Официјални состави: Македонија - Грузија

Филип Здравески
/ 14.10.2020 / 19:48

Селекторите Игор Ангеловски и Владимир Вајс ги открија почетните единаесеттемина за вечерашната пресметка во рамките на 4. коло од Групата 2 од Лига Ц во Лигата на нации.

Фото: Филип Здравески

Ангеловски се реши да стартува со: на голот стандардниот Столе Димитриевски; во одбраната со триото Кире Ристевски, Дарко Велковски и Ѓоко Зајков; по страничните позиции Џани Алиоски лево и Стефан Ристовски десно; во средниот ред Бобан Николов и Тихомир Костадинов; додека во нападот триото Горан Пандев, Иван Тричковски и најистурениот Илија Несторовски.

Словачкиот селектор Вајс, кој ја предводи Грузија, се одлучи за: Гиорги Лорија помеѓу стативите; Лаша ДвалиЏемал ТабидзеСоломон Квирквелија и Џаба Џигаури во одбраната; Ника Квеквескири и Муртаз Даушвили во средината, Валеријан Гвилија и Отар Китеишвили како крила; Валери Казаишвили како треквартиста; Гиорги Квилитаија во нападот.

Натпреварот почнува од 20:45 часот на Националната Арена „Тоше Проески“ во Скопје, правдата ќе ја дели Полјакот Бартош Франковски, а директен пренос ќе има на SportKlub 1.

реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Фудбал

Sky Sports: Договорен најголемиот трансфер во историјата на Премиер лигата

Read more

Загинаа млад фудбалер на Ајакс и брат му

Read more

Шкендија ја прекина соработката со тренерот Ѓока

Read more

Седлоски по елиминацијата од Санта Клара: Задоволен сум од реваншот

Read more
 

Спорт

Sky Sports: Договорен најголемиот трансфер во историјата на Премиер лигата

Читај повеќе

Ѓоковиќ не се откажува: Сака да игра за Србија на Олимпијадата во 2024

Читај повеќе

Симон Бајлс: Не треба да објаснувам зошто го ставам здравјето на прво место

Читај повеќе
  • play_arrow

Италијанецот Џејкобс победник на 100 метри со нов европски рекорд

Читај повеќе
  • filter

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Читај повеќе

Прв светски рекорд во атлетика на годинашната Олимпијада

Читај повеќе

Зверев се закити со олимписко злато

Читај повеќе

Ѓоковиќ пред ЛОИ: Кога станува збор за Србија, јас тука пресекувам и не се свртувам назад

Читај повеќе

Илејн Томпсон-Хера собори олимписки рекорд стар 33 години

Читај повеќе