Официјално: Баерн Минхен – Севиља ќе се игра пред навивачи

Натпреварот од Суперкупот на Европа помеѓу Баерн Минхен и Севиља ќе се игра пред навивачи во Будимпешта, како што беше планирано, а странските посетители ќе бидат примени само со негативен тест за COVID-19, објави УЕФА.

Европскиот штаб со официјално соопштение потврди дека билетите се пуштени во продажба, а натпреварот на 24 септември ќе послужи како „прв обид и пример за враќање на навивачите на стадионите“.

Досега сите натпревари под покровителство на УЕФА се играа без гледачи, но некои земји, им ги отворија вратите на луѓето. Според УЕФА, „Пушкаш арената“ ќе биде исполнета до 30% од нејзиниот капацитет од 67.215 илјади, а финалистите ќе добијат по 3.000 билети.

За да влезат во Унгарија, гостинските навивачи ќе мора да покажат негативен тест за коронавирус, направен во последните три дена, додаде УЕФА. Тие исто така можат да останат во земјата најмногу 72 часа.

„Ќе бидат воспоставени строги заштитни мерки и очекуваме навивачите да ги следат“, се вели во соопштението на УЕФА.

реклама

Фудбал

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Read more

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Read more

Меси постави нов рекорд

Read more

Ибра потпишува нов договор со Милан

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Читај повеќе

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Дејвис го одигра првиот натпревар по повредата во февруари

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси постави нов рекорд

Читај повеќе

Ибра потпишува нов договор со Милан

Читај повеќе

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Читај повеќе

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Читај повеќе

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Читај повеќе