Официјално: Челзи има забрана за дојдовни трансфери летово

Челзи нема да може да привлече нов фудбалер во тековниот трансфер прозорец. На клубот му е наметната забрана за дојдовни трансфери поради неправилно, според ФИФА, привлекување на странски играчи на возраст под 18 години. Клубот исто така беше казнет со 475.000 фунти.

Откако лондонскиот тим ја загуби жалбата, го префрли случајот кон спортскиот арбитражен суд во Лозана. Од таму, сепак денес објавија дека случајот на Челзи нема да биде разгледан пред 14 август, а пазарот за англиските клубови затвора на 8 август – ден пред почетокот на новата сезона на Островот.

Чудно е дека од „Стемфорд Бриџ“ не го искористија своето право да побараат суспендирање на казната додека случајот не биде разгледан.

Санкцијата не важи за однапред договорени трансфери. Така на пример, Кристијан Пулишиќ доаѓа од Борусија (Дортмунд), откако договорот беше финализиран уште во почетокот на минатата сезона.

Освен тоа Матео Ковачиќ може да остане трајно на „Стемфорд Бриџ“, бидејќи има таква клаузула во неговиот договор за позајмен од Реал Мадрид.

реклама

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со коронавирусот

Read more

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Фудбал

Ибра го напушта Милан – се враќа во Шведска

Read more

Гуардиола најави ремонт: Ништо страшно, никој не е вечен

Read more

Времеплов: 10 години од лудата одбојка на Луис Суарес

Read more

Исланд со спектакуларно видео го претстави новиот грб на репрезентацијата

Read more

Спорт

Лазаров: Ќе останам во спортот како тренер

Читај повеќе

Ибра го напушта Милан – се враќа во Шведска

Читај повеќе

Ролан Гарос ќе прима по 20.000 гледачи на ден

Читај повеќе

Гуардиола најави ремонт: Ништо страшно, никој не е вечен

Читај повеќе
  • play_arrow

Јанис: Мораме да се подготвиме ментално, ова е најтешката сезона досега

Читај повеќе

Новак Ѓоковиќ повеќе нема коронавирус

Читај повеќе
  • play_arrow

Времеплов: 10 години од лудата одбојка на Луис Суарес

Читај повеќе
  • play_arrow

Исланд со спектакуларно видео го претстави новиот грб на репрезентацијата

Читај повеќе

ФФМ потврди, ќе се играат второлигашките баражи

Читај повеќе