Официјално - Федерер со Надал за крај на кариерата

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер ќе го одигра последниот професионален меч во кариерата во двојки со Рафаел Надал на Лејвер купот.

Објавен е распоредот за првиот ден од турнирот во Лондон, а тогаш европско дуо ќе игра со Џек Сок и Френсис Тиафо. Тој меч ќе се игра од 19 часот кога на терен ќе излезе Енди Мареј против Алекс Де Минаур. Пред тие натпревари се играат оние од 13 часот. Во нив честа на Европа ќе ја бранат Каспер Руд и Стефанос Циципас, а противници ќе им бидат споменатиот Џек Сок, односно Диего Шварцман кој ќе игра против грчкиот тенисер.

URL

Кога станува збор за Федерер, швајцарскиот тенисер веќе најави крај, а сега само што добивме и официјална потврда за неговите зборови.

„Јасно е дека најубавото нешто би било тука да играме двојки со Надал, бидејќи тоа беше навистина големо ривалство“, изјави Швајцарецот и истакна дека е има трема бидејќи долго време не играл.
Тој откри и зошто избрал да се збогува со белиот спорт во Лондон.

„Лејвер купот ќе биде мојот последен турнир. Чувството е добро. Мислам дека тоа е прекрасно место. Ќе го имам Бјорн Борг за капитен, можете да замислите колку ми значи тоа. Навистина е посебно да се прави сето ова овде во Лондон, градот во кој освоив два финални мастерси и осум Вимблдони.“

реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

Тенис

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Read more

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Read more

Ѓоковиќ повеќе не е најдобар: Синер е прв, Алкарас втор, а Ноле падна на 3. место

Read more

Прва фотка од Ѓоковиќ по операцијата: На патерици се прости од Париз

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе